Dlaczego metalowcy nie zdzierają sobie gardeł?

Aleksandra Degórska
25.05.2017 16:32
Dlaczego metalowcy nie zdzierają sobie gardeł? Fot. materiały prasowe

Boli Cię gardło po koncercie? Jeśli tak to, popatrz jak krzyczą małe dzieci, bo robią one to w taki sposób, że nie uszkadzają sobie strun głosowych.

Pewnie nie raz zastanawiałeś się jak to jest, że metalowcy chociaż wydzierają się do mikrofonu to jakimś cudem nie zdzierają sobie strun głosowych? YouTuberzy już nieraz pokazywali na czym polega screaming, ale lepiej w domu tego nie powtarzać.

Za sprawę w końcu jednak wzięli się naukowcy, którzy postanowili odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytanie. Krzysztof Izdebski z Pacific Voice and Speech Foundation specjalizuje się w pracy z pacjentami, którzy mają problemy ze strunami głosowymi. Naukowiec doszedł do ciekawych wniosków, że metalowcy tak naprawdę stosują technikę, która jest naturalna dla małych dzieci:

Niemowlęta wydają różne dźwięki - jest to krzyk, growl, wdech, wysoki pisk, świst i niski pisk. Tak więc pomyślałem, że wszystko to znamy już od początku. Mamy te umiejętności i jakimś cudem je tracimy i pacjenci, którzy cierpią, nie mogą się nauczyć jak trzeba to robić.

Izdebski, żeby to zbadać użył specjalnej kamery z możliwością nagrywania 16000 fps pozwalającej na zobaczenie obrazu w zwolnionym tempie. Została ona umieszczona w gardle wokalisty i okazało się, że metalowcy śpiewają w taki sposób, że struny głosowe nie uderzają o sobie, przez co nie dochodzi do żadnego uszkodzenia:

Obrazy, które nagraliśmy jasno pokazują, że są produkowane przeważnie przez struktury znajdujące się w krtani, dokładnie w głośni.. Fałdy głosowe otwierają się i wibrują nie stykając się ze sobą, natomiast cały obszar nad nimi - fałdy nalewkowo-nagłośniowe, pajęczynówkowe, nagłośnia - wszystko zasadniczo „klaszcze i tańczy”, tworząc wibracje i akustyczną orkiestrację. Staje się tak, ponieważ obszar powyżej jest bardzo luźny i powietrze wywołuje turbulencje, które z kolei tworzą dźwięk.

Posłuchajcie, co jeszcze na ten temat powiedział naukowiec:

Izdebski uważa, że takie informacje pomogą wielu pacjentom, którzy z powodu braku wiedzy na temat odpowiedniego mówienia czy śpiewania niszczą struny głosowe i mają trwałe uszkodzenia... to co, kiedy idziecie pogrowlować?

Naukowcy twierdzą również, że częste chodzenie na koncerty uszczęśliwia, zatem warto pomyśleć o jakimś występie czy festiwalu.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.