Gary Holt: Kirk Hammett nauczył mnie grać na gitarze

Magda Słomka
18.03.2015 18:32
Gary Holt: Kirk Hammett nauczył mnie grać na gitarze Fot. ADMEDIA / SIPA / EAST NEWS

Gitarzysta zespołów Slayer i Exodus przyznał, że członek zespołu Metallica miał ogromny wpływ na jego muzyczną karierę. Jak Kirk Hammett przyczynił się do jego rozwoju?

Gary Holt, w ramach promocji ostatniego albumu zespołu Exodus, „Blood In, Blood Out”, postanowił opowiedzieć o swoich relacjach z Kirkiem Hammettem, który wystąpił gościnnie na krążku.  Okazuje się, że stosunki artystów są dosyć bliskie...

Kirk nauczył mnie podstaw gry na gitarze – pokazał mi pierwsze akordy i solówki. Trzymam instrument w taki sam sposób jak on, bo zawsze myślałem, że tak właśnie trzeba.

Jak doszło do ponownej współpracy Hammetta z grupą?

Kirk zawsze należał do grona moich najbliższych przyjaciół. W ostatnich czasach ta więź szczególnie się umocniła. Pewnego razu gdy do mnie przyszedł, zapytałem: „Dlaczego nie grasz na naszym nowym krążku?”. Był tak podekscytowany, że aż wystrzelił w górę. Historia zatoczyła koło. Kirk był gotowy, by w końcu zagrać z zespołem, który założył. To wspaniałe i zabójcze. Byłem bardzo zadowolony.

Jakie są różnice w nagrywaniu kawałków między Slayerem a Exodusem? Gary porównał proces twórczy zespołów.

Cóż, w muzyce występują podobieństwa. Każda z tych kapel ma jednak swój własny niepowtarzalny styl. Jesteśmy ojcami założycielami gatunku nazwanego thrashem. Sposób w jaki tworzymy płyty, jest kompletnie inny. Kerry King i reszta chłopaków pracuje niestrudzenie całymi miesiącami, by nagrać album.

Gitarzysta przyznał, że nie lubi spędzać tak długiej ilości czasu tworząc płytę. Z Exodusem, muzycy nagrywają perkusję w tradycyjnym studiu, reszta natomiast jest rejestrowana na prywatnym ranczu Toma Huntinga. Slayer nie przykłada zazwyczaj wielkiej wagi do miejsca, w którym powstawać będzie krążek.

Kirk Hammett jest dumny ze swojego ucznia. Holt dołączył do grona artystów współpracujących z firmą ESP Guitar, dzięki czemu powstały aż trzy modele gitar sygnowanych jego nazwiskiem!

Magda Słomka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.