Gitara Kurta Cobaina z wideo do "Smells Like Teen Spirit" sprzedana za 20 milionów złotych

25.05.2022 13:45
Gitara Kurta Cobaina z wideo do "Smells Like Teen Spirit" sprzedana za 20 milionów złotych Fot. Julien’s Auctions/Ferrari Press/East News

Rodzina Cobaina i zarządcy majątku poinformowali, że część tej sumy przekażą na fundację pomagającą osobom zmagającym się z problemami dot. zdrowia psychicznego.

Gitara Kurta Cobaina została sprzedana za prawie 20 milionów złotych

Trzeba przyznać, że suma robi ogromne wrażenie. Na niedawnej aukcji domu Julien's Auctions, amerykański miliarder, właściciel drużyny NFL Indianapolis Colts, a prywatnie miłośnik rocka i jego historii, Jim Irsay zakupił gitarę Kurta Cobaina z wideo do "Smells Like Teen Spirit" Nirvany za 4,5 miliona dolarów, czyli prawie 20 milionów złotych.

Polecamy

Chociaż przeznaczony dla leworęcznych Fender Mustang z 1969 roku w kolorze Competition Lake Placid Blue pojawił się w jednym z najpopularniejszych klipów historii nie tylko rocka, ale ogólnie muzyki, to suma zaskoczyła nawet dom aukcyjny. Ten szacował bowiem, że za instrument trzeba będzie zapłacić około 600-800 tysięcy dolarów. Irsay nie chciał jednak rezygnować z zakupu i zdecydował się na zaproponowanie zaporowej ceny.

"Jimmy from the Colts", jak często zwany jest Irsay, prywatnie kolekcjonuje popkulturowe gadżety, często związane z muzyką rockową. Jego majątek (pokroju pianina i gitar należących do Beatelsów) jest wystawiany w ramach The Jim Irsay Collection, a przedmioty znajdują się w muzeach w Nashville, Waszyngtonie, Austin i Los Angeles. Irsay planuje jednak znaleźć jeden dom dla wszystkich swoich eksponatów.

Polecamy

Irsay napisał na Twitterze, że jest dumny, iż może być swojego rodzaju "opiekunem" kolejnego ikonicznego instrumentu i powiedział, że gitara od razu trafi do jego kolekcji wystawianej we wspomnianych miastach:

Miliarder podziękował również rodzinie Cobainów, że przekazali część sumy z transakcji na rzecz fundacji Kicking the Stigma, jego organizacji, która pomaga osobom z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego.

Dla przypomnienia - tutaj możecie zobaczyć gitarę w akcji:

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.