Koncert zespołu Cree odwołany, bo „radni gminy nie życzą sobie występów zespołów rockowych”?

Justyna Kierzkowska
21.08.2018 20:13
Koncert zespołu Cree|undefined Fot. Romana Makówka

Mieszkańcy Raniżowa, którzy mieli się bawić wspólnie z zespołem Cree na koncercie na zakończenie lata, będą musieli obejść się smakiem. Wydarzenie zostało niespodziewanie odwołane przez radnych gminy bez podania wyjaśnienia.

Zespół Cree, założony w 1993 roku, który obecnie tworzą Sebastian Riedel, Sylwester Kramek, Lucjan Gryszka, Amadeusz Majerczyk i Adam Lomania, zapewnia, że zupełnie nie spodziewał się takiej decyzji wydanej cztery dni przed koncertem. Do tej pory nie było żadnych problemów podczas rozmów, szczegóły zostały ustalone jeszcze w maju 2018 roku.

>> Występ Cree odwołany „z powodu rocka”? Wójt Raniżowa: To nieprawda, jesteśmy otwarci na każdą muzykę <<

Koncert Cree w Raniżowie odwołany przez gminę

21 sierpnia 2018 przed godziną 16:00 na oficjalnym fanpage'u grupy Cree pojawiła się informacja o odwołanym koncercie, który miał się odbyć 26 sierpnia 2018 w Raniżowie koło Kolbuszowej. Zespół napisał w nim m.in, że „Radni Gminy na cztery dni przed koncertem, zadecydowali, że nie chcą aby w miejscowości wystąpił zespół grający muzykę rockową.”, poprosił także fanów o udostępnianie tego posta.

O komentarz poprosiliśmy managera zespołu Cree, Tomasza Lebudę, który w rozmowie z Antyradio.pl przyznał, że wiadomość o odwołaniu wydarzenia była dla niego kompletnym zaskoczeniem:

Koncert i wszystkie jego szczegóły zostały ustalone jeszcze w maju 2018. Nikt wtedy nie zgłaszał żadnych uwag, za pośrednictwem agencji, która odpowiadała za organizację wydarzenia, została podpisana także umowa z zespołem. Od tego czasu nie mieliśmy żadnych sygnałów w sprawie problemu z występem Cree. 21 sierpnia otrzymaliśmy wiadomość, że koncert zostaje odwołany, w zasadzie bez podania żadnych przyczyn.

Manager Cree dodał także, że próba skontaktowania się bezpośrednio z wójtem Raniżowa zakończyła się niepowodzeniem:

Próbowałem skontaktować się z wójtem, jednak go nie było, rozmawiałem z jego sekretarzem, który w zasadzie odmówił komentarza w tej sprawie. Agencja, która z nami pracuje, również nie otrzymała żadnego wyjaśnienia poza stwierdzeniem, że „radni gminy nie życzą sobie występów rockowych zespołów na jej terenie”. Jest to dla nas sytuacja zupełnie niezrozumiała zwłaszcza, że Cree gra muzykę rockową, daleki jest jednak od kontrowersyjnych występów i akcji na scenie. Kilka dni wcześniej ustalaliśmy także termin i godziny prób przed wydarzeniem i nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów o próbie odwołania. Warto także dodać, że zespół otrzymał propozycję zagrania koncertu w dwóch innych miejscach w tym samym terminie, jednak zrezygnował z nich na rzecz występu w Raniżowie.

Zespół będzie także starał się o uzyskanie całkowitego zwrotu pieniędzy za koncert, który się nie odbył, od agencji, z którą podpisał umowę:

Umowa była oczywiście tak skonstruowana, że w przypadku odwołania koncertu przez wójta i gmina, agencja artystyczna, z którą podpisaliśmy umowę, będzie musiała zwrócić 100 procent pieniędzy. Natomiast agencja może starać się o odszkodowanie od gminy z którą zawarła umowę. Jeśli nie uda nam się dojść do porozumienia w tej kwestii, z naszymi prawnikami wstąpimy na drogę sądową, jednak właściciel agencji zobowiązał się już do zapłacenia ustalonej kwoty za wydarzenie, które nie odbędzie się nie z naszej winy.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz także do Urzędu Gminy w Raniżowie, czekamy na odpowiedź. 

Odwoływane koncerty rockowe i metalowe w Polsce

Na razie 2018 rok upływa pod znakiem odwołanych koncertów zespołów grających rock i metal oraz wielu kontrowersyjnych okoliczności, które wiążą się z tymi decyzjami. 

2 maja 2018 szwedzka grupa Marduk miała zagrać w rzeszowskim Life House, ale występ kapeli został odwołany. Dzień przed koncertem ktoś ukradł wodomierz i kawałek rury w klubie, natomiast już w dniu koncertu Sanepid tymczasowo zamknął klub. 

Duchowni z Piekar Śląskich oprotestowali planowany na 28 lipca 2018 w tym mieście Metal Doctrine Festival, którego gwiazdą miał być zespół Kat & Roman Kostrzewski. Po licznych naciskach organizatorzy zdecydowali się zrezygnować z organizacji festiwalu metalowego w Piekarach Śląskich. 

Z kolei festiwalowi Przystanek Żory, który odbył się w dniach 11-12 sierpnia 2018, na którym wystąpiło wielu znanych wykonawców rockowych i metalowych, księdza z żorskiej parafii rzymskokatolickiej św. Apostołów Filipa i Jakuba podczas kazania zarzucił „satanistyczne przesłanie”.

Justyna Kierzkowska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.