Kup gitarę Kurta Cobaina

Robert Skowronski
19.04.2016 08:06
Kup gitarę Kurta Cobaina Fot. Roger Sargent / Rex Features / East News

Po tym gryfie poruszały się palce twórcy „Smells Like Teen Spirit”, one też odkręcały potencjometry i szarpały za struny. Na aukcję trafiła gitara Kurta Cobaina.

Czarny Fender z kilkoma odpryskami lakieru na korpusie może trafić w Twoje ręce. Rzecz, którą mogą się zachwycać nie tylko fani Nirvany, ale i koneserzy rocka w ogóle. Jeżeli nie masz jeszcze swetra albo włosów, karty kredytowej czy domu Kurta Cobaina, to możecie spróbować zdobyć należący do niego instrument.

Przedmiot dostępny będzie na aukcji prowadzonej na stronie cooperowen.com do 20 maja 2016 roku. Później trafi w ręce szczęśliwego nabywcy. Cena wywoławcza przedmiotu wynosi 34 tysięcy funtów, ale możemy być pewni, że pójdzie jeszcze wysoko w górę (przewidywania mówią o cenie 140 tysięcy). Rzecz jest jednak z pewnością warta swojej ceny. W końcu zbyt wielu podobnych nie znajdziemy na rynku. Zobaczcie jak prezentuje się czarny Fender należący do Kurta Cobaina:

Osoba, która wystawiła gitarę na aukcję to Guillaume Enault. Dostał ją osobiście od samego lidera Nirvany po koncercie grupy we francuskim Rennes w Palais Omnisport 16 lutego 1994 roku, czyli zaledwie na ok. 2 miesiące przed samobójczą śmiercią muzyka. Sprzedający wyjawił historię instrumentu:

Sporo się dowiadywałem o tej gitarze. Jak mi powiedział James „Jim” Vincent, techniczny Kurta od grudnia 1993, Cobain miał pięć tych czarno-białych Fenderów dla leworęcznych. Były one przysłane przez producenta specjalnie do zniszczenia na koniec koncertu. Były tanie, więc były do tego idealne, bano się, że w przeciwnym razie w drzazgi zamieni się nowy Fender Mustang.

Guillaume Enault odkrył, że Cobain nie używał w tej części trasy Stratocasterów. Te wróciły w ręce muzyka dopiero podczas amerykańskiej odnogi koncertów. Sprzedający twierdzi, że było pięć takich gitar, jak ta, którą oferuje. Udało mu się ustalić, że dwie z nich zostały zniszczone na scenie w czasie występów Nirvany. Oznacza to, że na całym świecie istnieją tylko trzy sztuki takich Fenderów, które były w posiadaniu Kurta Cobaina.

Na aukcję mają też trafić inne ciekawe przedmioty. Jednym z nich jest pianino Eltona Johna:

Równie ciekawie prezentuje się pierwszy autoportret Johna Lennona, który stworzył w 1958 roku farbami olejnymi w Liverpool College of Art. Cena obrazu wynosi na dany moment 2,5 miliona funtów:

lennon Fot. foto: cooperowen.com

Jeżeli kogoś nie stać na zakupy za taką kwotę, to zawsze może oczekiwać premiery komiksowej biografii Kurta Cobaina. Wydawnictwo „Who Killed Kurt Cobain?” autorstwa Nicolasa Otero, to nietypowa adaptacja francuskiej książki „Le Roman de Boddah” pióra Héloïse Guay de Bellissen. Poznamy w niej autentyczne wydarzenia z życia lidera Nirvany, które doprowadziły go od artystycznych sukcesów i życiowych porażek aż do tragedii. Narratorem tych wydarzeń będzie zmyślony przyjaciel Cobaina, Boddah.

Chcielibyście sprawić sobie gitarę Kurta Cobaina?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.