Lady Pank wydał wyjątkową płytę z okazji 40-lecia. Posłuchaj, jak zespół świętuje jubileusz

12.03.2021 10:24
Lady Pank Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Grupa Lady Pank świętuje w tym roku swoje 40-lecie na scenie. Z tej okazji muzycy wydali specjalną płytę "LP40", która właśnie dziś ma swoją premierę.

Fani Lady Pank na nowe utwory od kultowej polskiej grupy musieli czekać aż 5 lat. Jednak stało się. Swoje czterdzieste urodziny zespół postanowił uczcić dwunastoma piosenkami zawartymi na albumie "LP40”, które, jak deklaruje grupa, wywołają przypływ endorfin zwłaszcza wśród tych fanów, którzy pokochali twórczość Lady Pank za bezpretensjonalne, chwytliwe melodie i pop rockowe brzmienia, którymi grupa zdobywała sukcesywnie publiczność i szczyty list przebojów od początku swojej kariery w latach 80.

Lady Pank wydał "LP40" z okazji jubileuszu działalności

Jan Borysewicz odpowiedzialny za wszystkie kompozycje i aranżacje na najnowszym krążku opowiedział o pomyśle na album:

Nad płytą "LP40" pracowałem bardzo długo, zależało mi, aby umieścić na płycie kompozycje, które pokażą, w jakim miejscu jesteśmy teraz muzycznie. Płyta jest różnorodna, słuchacz dostaje przestrzeń zarówno do refleksji jak i czystej zabawy.

W ciągu ostatnich pięciu lat, czyli od premiery ostatniego albumu z premierowym materiałem "Miłość i władza” wydanego w 2016 roku, wiele się zmieniło. Nic, co jeszcze niedawno wydawało nam się normalne, jak choćby pójście na koncert, nie jest teraz oczywiste, a wręcz możliwe.

Polecamy

I właśnie surową recenzję ostatnich wydarzeń społecznych, politycznych i kulturowych w większości opisują teksty na "LP40”. Idealnym przykładem jest tutaj "Tego nie mogą zabrać nam”.

O tym, w jakich wyjątkowych okolicznościach powstawał album, mówi wokalista zespołu Janusz Panasewicz:

Nie wiem dokładnie która to już nasza płyta, ale z pewnością czas, w którym została nagrana, na długo pozostanie w naszej pamięci. Pierwszy raz w życiu, pięknej październikowej jesieni przyjeżdżałem do studia w maseczce na twarzy, jakbym chciał okraść bank. I nagrywałem piosenka po piosence, dzień po dniu, chociaż czasu mieliśmy sporo, jak wszyscy w czasach epidemii.

Skutkom pandemii, zwłaszcza w kontekście kondycji psychicznej, poświęcony jest singiel "Drzewa”, do którego zespół zrealizował poruszające wideo, gdzie zwraca uwagę na fakt, że wirus nie tylko atakował nasze ciała, ale bardzo często infekował też dusze i umysły.

Z kolei "Zostań ze mną” zawiera też jeden z najmocniejszych tekstów na albumie "LP40”. Piętnuje nienawiść i pogłębiające się w naszym społeczeństwie podziały. W mocnych słowach charakteryzuje moment historii, w którym my - Polacy właśnie się znaleźliśmy.

"LP40” to album, który powstawał w zupełnie wyjątkowym czasie i z całą pewnością zapisze się wielkimi literami w dyskografii zespołu. Tak do jego słuchania zachęca Janusz Panasewicz:

No i powstała - trochę przewrotna, inna, ale nasza przecież i mam nadzieję, że również Wasza płyta. Posłuchajcie jej i spróbujcie znaleźć coś, co być może zostanie w waszych głowach, może sercach i wcale nie będzie przypominało tego paskudnego dla wszystkich okresu, a wyłącznie przypomni Wam, że gramy już tak wiele lat.

Całej płyty możecie posłuchać już od dzisiaj za pośrednictwem serwisów streamingowych.

Lady Pank - "LP40". Tracklista:

 1. Ameryka
 2. Spirala
 3. Tego nie mogą zabrać nam
 4. Erazm
 5. Zostań ze mną
 6. Najcieplejsza zima od tysiąca lat
 7. Wieczny chłopiec
 8. Pokuta
 9. Karton
 10. Drzewa
 11. Pokolenia
 12. Zapomnieć
Polecamy
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.