Lider Moonspell: Religia nie powinna decydować o takich sprawach, jak eutanazja

Maciej Koprowicz
10.09.2018 15:31
Lider Moonspell: Religia nie powinna decydować o takich sprawach, jak eutanazja Fot. Romana Makówka/Antyradio.pl

Fernando Ribeiro odniósł się do trwającej w jego rodzinnej Portugalii debaty wokół legalizacji eutanazji, przeciwko której protestowały środowiska katolickie.

29 maja 2018 portugalski parlament, Zgromadzenie Republiki, odrzucił projekt ustawy, proponujący legalizację dobrowolnej eutanazji. Pomysł prawnej dopuszczalności „śmierci wspomaganej” wzbudził oburzenie Kościoła katolickiego i środowisk chrześcijańskich. Argumentowały one między innymi, że eutanazja jest niezgodna z konstytucją Portugalii.

W kraju, w którym 81% obywateli deklaruje wyznanie rzymskokatolickie, religia wciąż wywiera ogromny wpływ na społeczeństwo i politykę. Irytuje to jednego z najsłynniejszych portugalskich muzyków, Fernando Ribeiro.

Lider Moonspell nie jest zadowolony z decyzji parlamentu. Uważa, że została ona podjęta pod naciskiem środowisk religijnych i nie uwzględnia ani stanowiska współczesnej medycyny, ani samych chorych osób i ich rodzin.

Fernando Ribeiro z Moonspell o eutanazji

W rozmowie z youtube’owym kanałem Metal Wani Fernando powiedział:

Debatowano o tym, dopóki rząd nie przyjął ustawy.Portugalia to katolickie państwo, więc wciąż panuje tu wiele zwyczajów, których po prostu nie ma w Europie Środkowej. Czasami debata nie jest prowadzona we właściwym miejscu, ponieważ moim zdaniem to powinna być decyzja rodziny i lekarzy.Ludzie tutaj debatują tutaj na różne tematy z perspektywy religii. Złości mnie to dlatego, że moim zdaniem świat byłby lepszy bez niej.Mimo wszystko religia i wiara istnieją, a ja to respektuję, ale trudno mi zrozumieć, że ktoś decyduje o życiu i śmierci na podstawie czegoś, co w ogóle nie jest naukowe ani zgodne z uczuciami najbliższych danej osoby. Dlatego jestem zirytowany.Myślę, że dyskusja o eutanazji w Portugalii jest stratą czasu, ponieważ zmieniono ją w sprawę polityczną i religijną, a ja uważam, że wcale taką nie jest. 

Jak oceniacie wypowiedź Fernando?

Moonspell - koncerty w Polsce

Portugalski zespół gotycko-metalowy cieszy się w Polsce dużą popularnością. W tym roku koncertował w naszym kraju trzykrotnie - 23 stycznia 2018 w Gdańsku, 24 stycznia 2018 w Warszawie i 25 stycznia 2018 w Krakowie. Zobaczcie nasze fotorelacje z występów w Gdańsku i Krakowie.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.