Liderka Braids o sprawie Pussy Melter 3000 i Steel Panther: Komedia nie może usprawiedliwiać obraźliwego języka

Olga Konarzycka
30.07.2018 12:16
Steel Panther/Braids|undefined Fot. kadr z wideo Braids „Companion"/shutterstock.com

Raffaelle Standell-Preston opowiedziała o nieprzyjemnościach, jakich doświadczyła, gdy poparła petycję w sprawie wycofania ze sprzedaży kontrowersyjnego pedału dźwiękowego stworzonego przez gitarzystę Steel Panther.

Jeden z członków zespołu Steel Panther ostatnio mocno naraził się kobietom. Satchel we współpracy z firmą TC Electronic stworzył efekt gitarowy o kontrowersyjnej nazwie Pussy Melter 3000. Niemalże natychmiast po pojawieniu się produktu na stronie internetowej powstała petycja w sprawie jego usunięcia z asortymentu firmy. W odpowiedzi na nią powstała również druga akcja – tym razem stworzona przez osoby broniące gitarzysty Steel Panther, która w krótkim czasie przyciągnęła ponad 2 razy więcej zwolenników.

Liderka grupy Braids, Raphaelle Standell-Preston od początku znajdowała się w gronie zniesmaczonych kobiet. Artystka udostępniła na swoich profilach w mediach społecznościowych petycję, stworzoną przez gitarzystkę, Jessicę Fennelly, jednak nie spodziewała się, że przez to spadnie na nią fala internetowego hejtu.

Gitarzystka Braids ofiarą hejterów

Jak przyznaje Standell-Preston część internautów z sobie tylko znanych powodów rozpoczęła na nią nagonkę. Gitarzystka musiała zmierzyć się z szeregiem wyzwisk i oskarżeń o hipokryzję – jedna z blogerek zajmujących się muzyką metalową zarzucała, że akcja jednego z teledysków Braid toczy się w łóżku. Cała sprawa zaszła tak daleko, że ktoś zdobył nawet adresy i numery telefonu członków grupy i opublikował je w internecie.

Prawie tysiąc ludzi poświęciło swój czas, tylko po to, żeby powiedzieć mi, że jestem powodem, przez który ludzie nienawidzą feministek, że próbuję zabić rock’n’rolla i wolność wyrazu oraz jestem pozbawiona poczucia humoru.

Steel Panther: Liderka grupy Braids krytycznie o grupie

Standell-Preston odniosła się tym samym do licznych głosów twierdzących, że kontrowersyjne zachowanie Satchela i innych muzyków Steel Panther jest jedynie elementem artystycznego wyrazu.

Ludzie twierdzą, że podejście Steel Panther do kobiet jest jedynie formą parodii kapel z lat 80., mówią, że to wszystko dla zabawy. Fakt, że nie są zdolni do usłyszenia mojej krytyki, jedynie sugeruje mi, że „żartobliwe” poniżanie kobiet, ma miejsce również poza sceną oraz wśród fanów Steel Panther.

Członkowie grupy w przeszłości wielokrotnie tłumaczyli swoje prześmiewcze i często wulgarne teksty faktem, że kpią z wielu różnych grupy społecznych, jednak gitarzystka Braids podkreśliła, że nie może zaakceptować tego typu zachowania.

Nie mogę zaakceptować komedii jako formy ochrony obraźliwego języka. Zwłaszcza w świecie rocka, nie wówczas, gdy dotyczy to sprzętu. W sferach technicznych związanych z muzyką to właśnie kobiety oraz muzycy niebinarni są najczęściej wykluczani. To wykluczenie często rozciąga się do spraw pozornie błahych, takich jak kampanie marketingowe pedałów gitarowych, których nazwy czasem odnoszą się do kobiecej anatomii i mizoginistycznego slangu (…).

Pussy Melter 3000: Raphaelle Standell-Preston przeciwko efektowi gitarowemu

Kobieta dodała również, że tego typu sformułowania używane do reklamowania efektów dźwiękowych w znacznym stopniu lekceważą zawodowe gitarzystki oraz wszystkie inne przedstawicielki płci pięknej, która grają na tym instrumencie. Jednocześnie Stendell-Preston postanowiła odeprzeć zarzuty, jakoby jej opinia godziła w wolność twórczego wyrazu.

Głęboko wierzę w swobodę ekspresji, którą promuje rock’n’roll. Jednak jako kobieta pracująca w tym biznesie, jestem zmęczona uprzedmiotowianiem kobiet (…).

Zdaniem gitarzystki kobiety zawsze odgrywały dużo większą rolę niż tylko wokalistki, muzy czy groupie, dlatego też przemysł muzyczny powinien dążyć głównie do odzwierciedlania rzeczywistości i zrezygnować z kontrowersyjnych żartów.

A wy co sądzicie o kontrowersyjnym efekcie gitarowym Pussy Melter? Czy waszym zdaniem to jedynie żart czy może Satchel faktycznie posunął się za daleko?

Olga Konarzycka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.