Badania dowodzą, że słuchanie muzyki przez 78 minut dziennie jest korzystne dla zdrowia

AKTUALIZACJA 11.08.2021 18.11.2019 14:46
AKTUALIZACJA 11.08.2021 18.11.2019 14:46
Foto: Shutterstock|undefined Fot. Shutterstock

Badanie zlecone przez serwis muzyczny Deezer, wykazało, że aby żyć zdrowo, wszyscy powinniśmy słuchać muzyki przez co najmniej 78 minut dziennie.

Serwis muzyczny Deezer zlecił ostatnio badanie, którego wynik wskazuje, jak słuchanie muzyki wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Zgodnie z wynikami, aby żyć zdrowo, powinniśmy słuchać muzyki przez przynajmniej 78 minut dziennie. Są jednak konkretne wytyczne.

Chcesz żyć zdrowo? Słuchaj muzyki przez 78 minut dziennie

Badanie przeprowadzono w oparciu o muzyczne nawyki grupy 7500 osób i wpływ muzyki na ich samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Wynik jest jednoznaczny - tak samo, jak powinniśmy spożywać pięć zbilansowanych posiłków w ciągu dnia, tak również należy słuchać muzyki przez minimum 78 minut dziennie.

Przeczytaj także

Muzyka musi być jednak odpowiednio dobrana. Słuchane przez nas utwory muszą wywoływać różne nastroje: podnosić nas na duchu, relaksować, smucić, motywować oraz wzbudzać gniew.

Przeczytaj także

Rozbijając to na czynniki pierwsze, każdy z nas powinien codziennie słuchać:

  • 14 minut muzyki podnoszącej na duchu, aby czuć się szczęśliwym
  • 16 minut uspokajającej muzyki, aby czuć się zrelaksowanym
  • 16 minut muzyki redukującej smutek
  • 15 minut motywującej muzyki, aby wzmocnić koncentrację
  • 17 minut muzyki pomagającej w opanowaniu gniewu
Przeczytaj także

Dobór konkretnych utworów jest kwestią indywidualną. Jako najlepsze propozycje do piosenek wywołujących poczucie szczęścia wskazywane są: Pharrell Williams - "Happy", Ed Sheeran - "Sing" oraz Abba - "Dancing Queen". W kwestii gniewu najlepiej podobno postawić na AC/DC - "Highway To Hell". W tej grupie królują również Rammstein, Metallica i Mozart.

Przeczytaj także

Wyniki badania wskazują również, że potrzeba średnio 11 jedenastu minut, aby poczuć korzyści płynące z muzyki, a tylko pięć minut, aby poczuć się szczęśliwszym. Badanie Deezera poparł również Lyz Cooper z British Academy of Sound Therapy słowami:

Istnieją pewne właściwości muzyki, które wpływają na umysł i ciało. Poświęcanie czasu każdego dnia na słuchanie muzyki, która wywołuje różne emocje, może mieć bardzo korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Słuchanie szczęśliwych piosenek zwiększa przepływ krwi do obszarów mózgu związanych z nagrodą i zmniejsza przepływ do amygdali, części mózgu związanej ze strachem.
Natalia Nowecka|undefined
Natalia Nowecka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.