Nergal znieważył polskie godło? Sąd wydał wyrok:" Dla tych osób wiara jest synonimem polskości"

09.05.2022 12:08
Nergal z Behemotha Fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Sprawa ciągnie się od 2016 roku. Jaki teraz padł wyrok dla Nergala i dwóch innych oskarżonych osób?

Jak podaje PAP, w piątek, 6 maja 2022 Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił członków zespołu Behemoth od znieważenia polskiego godła. Wyrok jest nieprawomocny.

Polecamy

Nergal znieważył polskie godło? Sąd wydał wyrok:" Dla tych osób wiara jest synonimem polskości"

Sąd uniewinnił Adama "Nergala" Darskiego, a także dwóch pozostałych oskarżonych: grafika Rafała Wechterowicza oraz prowadzącego stronę internetową i sklep zespołu - Macieja Gruszkę. Wszyscy oskarżeni nie stawili się w piątek w sądzie.

Zdaniem sądu wzór graficzny znajdujący się na plakacie "Rzeczpospolita Niewierna" nie jest wizerunkiem godła polskiego. Jak podkreśliła sędzia SO Monika Jobska, "chociaż nawet dla laika do godła nawiązuje". W uzasadnieniu sąd podkreślił:

Przedmiotem publicznego znieważenia opisanego w art. 137 Kodeksu Karnego musi być m.in. godło. Nie zaś twór graficzny, projekt graficzny, nawiązujący czy też podobny do orła. Jak wynika z opinii jednego z biegłych, projekt został przez autora stworzony od podstaw i nie stanowi przerobienia godła RP.

Polecamy

Na plakatach grupy Behemoth pojawiła się grafika przedstawiała białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis "Rzeczpospolita Niewierna".

Jak podaje PAP, sąd wskazał, że osoby, które złożyły zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa nie widziały plakatu i że sprawa nie dotyczyła naruszenia uczuć religijnych tylko uczuć państwowych.

Użyte w plakacie symbole zostały zrozumiane jako przeciwne wierze. Dla tych osób wiara jest synonimem polskości. Państwo Polskie jest państwem świeckim.

W uzasadnieniu sąd wskazał również na różne opinie biegłych. Zdaniem sądu nie wszyscy biegli mieli odpowiednie kwalifikacje do wydawania opinii w zakresie heraldyki. Wskazała również, że w trakcie przesłuchania przez prokuraturę, na etapie postępowania przygotowawczego, oskarżony Adam Darski, który wówczas były przesłuchiwany w charakterze świadka, nie korzystał z pomocy adwokata.

Polecamy

Proces przed SO w Gdańsku dotyczył materiałów promujących trasę koncertową zespołu "Behemoth" pod hasłem "Rzeczpospolita Niewierna", która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 roku.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2018 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił Adama "Nergala" Darskiego, a także dwóch pozostałych oskarżonych. Apelację od tego wyroku wniosła prokuratura. We wrześniu 2018 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.