New Model Army: Polacy są strasznie porywczy

Jakub Gańko
22.09.2016 14:44
New Model Army: Polacy są strasznie porywczy Fot. kadr z wideo

Justin Sullivan odwiedził redakcję serwisu Antyradio.pl z okazji premiery płyty „Winter”, lecz nasza rozmowa nie dotyczyła tylko jej. Zobaczcie co lider zespołu opowiedział nam o swoich przemyśleniach dotyczących związków z Polską i magii zaklętej w muzyce.

W poprzedniej części naszego wywiadu mogliście poznać m.in. okoliczności powstania utworu „Devil”, a także dowiedzieć się na jakiej zasadzie „Winter” koresponduje z kryzysem uchodźców i brexitem. Jednocześnie Justin Sullivan zapewnił nas, że jego zespół nie jest wyłącznie upolityczniony. Choć sam lubi pisać o obecnych wydarzeniach, jego twórczość jest znacznie bardziej złożona i równie mocno interesują go np. relacje międzyludzkie.

Samo życie jest złożone. Czasem budzisz się rano i myślisz: „Będzie dobrze, ludzie są w porządku. To będzie piękny dzień, świat to fajne miejsce”. Ale następnego dnia wstajesz i jedyne, co masz w głowie, to pytanie „Gdzie jest ten pieprzony czerwony guzik?! Chcę rozwalić to WSZYSTKO!”. Na nas wszystkich składa się wiele zagadnień, a kiedy komponujesz - tak jak przy powieści - nie skupiasz się tylko na jednym punkcie widzenia. Próbujesz zrozumieć różnych ludzi i ich sposób myślenia.

Wokalista zdaje sobie sprawę, że niektórym zespołom wystarcza nastawienie „sex, drugs and rock'n'roll” i skupienie na mroczniejszych aspektach życia. Ale są też wykonawcy, dla których najważniejsza jest godność człowieka i nadzieja - jak U2 czy Bruce Springsteen. New Model Army skacze pomiędzy obydwiema stronami, bo i taka jest ludzka natura: nikt nie jest zawsze po dobrej stronie.

Zobaczcie jak Justin Sullivan wyjaśnił nam magiczne właściwości muzyki, których ludzie często nie doceniają.

Na „Winter” - oprócz wpływu tego, co obecnie dzieje się na świecie - też nie brakuje tekstów poświęconych w większym stopniu problemom jednostek niż społeczeństwa. Jest to już jednak znacznie mniej osobisty album niż „Between Dog and Wolf”.

Chcieliśmy pójść do przodu, bo to już i tak inny zespół pod różnymi względami. Ludzie często pytają mnie o nową energię, która pojawiła się na ostatnich dwóch krążkach - jesteśmy teraz w końcu bardzo aktywni. Ale nigdy nie interesowało nas dawanie ludziom tego, czego pragną - zawsze robimy to przede wszystkim dla nas samych. Inna sprawa, że nie wyobrażam sobie być w jednym zespole z tymi samymi ludźmi przez 36 lat. W takich przypadkach znamy już bowiem terytoria, na których się nie zgadzamy i staramy się je omijać.

Zdaniem Justina taki układ sił w zespole kończy się tylko ograniczeniem artystycznym. Na szczęście sam nie miał nigdy tego problemu, bo skład New Model Army zmienia się co kilka lat - a już jedna nowa osoba potrafi zmienić całą dynamikę w zespole. Obecną energię grupa zawdzięcza przede wszystkim Marshallowi Gillowi i Ceriemu Mongerowi, który dołączył do niej w 2012 roku.

Zobaczcie ostatnią część naszej rozmowy, w której Justin Sullivan opowiedział o tym, co jego zdaniem tak bardzo łączy jego zespół z Polską.

O tym, jak dobrze muzycy New Model Army czują się w Polsce, będziecie mogli przekonać się na aż 6 koncertach, które zagrają w naszym kraju. Poniżej dokładka rozpiska polskiej trasy, tymczasem już wkrótce będziecie mogli wygrać na Antyradio.pl bilety na warszawski występ w klubie Proxima.

  • 8.10 - Poznań, Eskulap
  • 11.10 - Warszawa, Proxima
  • 12.10 - Gdynia, Ucho
  • 13.10 - Białystok, Gwint
  • 15.10 - Katowice, Mega Club
  • 16.10 - Wrocław, Stary Klasztor
Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.