Nie żyje Kora Jackowska. Wokalistka miała 67 lat

Sergiusz Kurczuk
28.07.2018 07:30
Nie żyje Kora Jackowska. Wokalistka miała 67 lat Fot. Maanam/YouTube

Olga Jackowska odeszła w wieku 67 lat. Była wokalistka grupy Maanam od wielu lat zmagała się z nowotworem. 

Według informacji podanej przez portal OKO.press 28 lipca 2018 nad ranem zmarła Olga Jackowska, lepiej znana jako Kora. Wokalistka odeszła w domu w Bliżowie na Roztoczu, otoczona najbliższymi - męża Kamila Sipowicza, dwóch synów i przyjaciół. Od wielu lat walczyła z rakiem. Na razie nie podano oficjalnej przyczyny śmierci artystki. 

Urodziła się w 1951 roku w Krakowie. Miała dość trudne dzieciństwo z powodu trudnej sytuacji materialnej rodziców. Trafiła do domu dziecka, gdzie znajdowała się do II klasy szkoły podstawowej. W końcu zaopiekowało się nią wujostwo z Jabłonowa Pomorskiego, ale szkołę ukończyła w rodzinnym Krakowie. Już jako nastolatka silnie związała się ze środowiskiem artystycznym, głównie hipisami. W tamtym okresie stworzyła swój pseudonim. Po maturze wyszła za mąż za muzyka Marka Jackowskiego. Udzielała się jako flecistka w zespole męża - grupie Osjan. Było to jednak dodatkowe zajęcie. 

W 1975 roku zadebiutowała jako wokalistka w nowym pomyśle muzycznym męża, zespole M-a-M. Pod koniec lat 70. grupa przekształciła się w dobrze znany Maanam i Kora została jego główną wokalistką. Zespół bardzo szybko został jedną z najważniejszych polskich grup rockowych i zespołów muzycznych lat 80. w ogóle. W ciągu 32 lat działalności Maanam wydał 11 albumów studyjnych. W dorobku Maanamu znalazło się wiele hitów, których teksty w większości napisała Kora. Były to między innymi: „Boskie Buenos”, „O! Nie rób tyle hałasu”, „Kocham cię, kochanie moje”, czy „To tylko tango”. Po rozpadzie zespołu rozpoczęła karierę solową. 

W 2014 roku wyznała publicznie, że chorowała na raka. W tym okresie poślubiła też Kamila Sipowicza, z którym żyła w nieformalnym związku 40 lat. Miała dwóch synów - Mateusza Jackowskiego i Szymona Sipowicza. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.