Odsłonięto pomnik Bona Scotta

Jakub Gańko
02.05.2016 12:03
Odsłonięto pomnik Bona Scotta Fot. kadr z wideo

W szkockim miasteczku Kirriemuir uczczono pamięć o dawnym wokaliście AC/DC. Zobaczcie, jak wygląda nowy posąg Bona Scotta.

O zamiarze postawienia pomnika pisaliśmy już we wrześniu 2015 roku. Wówczas fani ufundowali inicjatywę za pośrednictwem portalu crowdfundingowego, dorzucając się do ostatecznej kwoty 45 tysięcy funtów, w której mieli udział również muzycy AC/DC. Autorem projektu jest John McKenna, dla którego praca nad nim była samą przyjemnością - artysta zalicza Bona Scotta do swoich największych idoli.

Statuę odsłonięto 30 kwietnia 2016 roku podczas 10. edycji corocznego festiwalu Bonfest organizowanego przez lokalną społeczność melomanów DD8 Music. W uroczystości wzięli udział m.in. basista Mark Evans i perkusista Tony Currenti - muzycy, którzy mieli wkład w pierwsze albumy AC/DC. Nie zabrakło również współautorki biografii Bona Scotta, Mary Renshaw, oraz samego McKenny.

Artysta podziękował przed zgromadzoną publicznością wszystkim, którzy pomogli w powstaniu jego dzieła.

Słuchałem Bona Scotta jeszcze za dzieciaka i w życiu bym nie pomyślał, że zostanę rzeźbiarzem i na dodatek zrobię jego posąg. Był synem Kirriemuiru, prawdziwą muzyczną ikoną. Gdyby nie fani z całego świata, którzy zebrali pieniądze na ten pomnik, nie byłoby nas tu dzisiaj.

Oto nagranie z odsłonięcia statuy ex-wokalisty AC/DC:

Przygotowano również wersję w 360 stopniach:

Tak dzieło wygląda z bliska:

„Droga na szczyt jest długa, jeśli chcesz grać rock and rolla.” Bon Scott uhonorowany pomnikiem w swoim rodzinnym mieście.

Przedstawiciel Bonfestu, John Crawford, przekonywał, jak ważna jest dla niego cała uroczystość oraz sam fakt, że w jego mieście powstał taki posąg. Jego zdaniem to nieprawdopodobne, jak wielu ludzi do dziś nie zdaje sobie sprawy, że Bon Scott pochodził z Kirriemuir.

Wszyscy wiedzą o J.M. Barriem i Piotrusiu Panie, ale obaj są szanowanymi synami Kirriemuir i jest tu miejsce dla nich obu. Ten pomnik i upamiętniający go ogród będą długowiecznymi hołdami dla Bona, ufundowanymi w 100% przez samych fanów. Ludzie z całego świata będą tu przyjeżdżać, by je zobaczyć.

Radości z całego przedsięwzięcia nie krył również Mark Evans. Basista wystąpił u boku Bona Scotta na czterech płytach AC/DC, a z okazji Bonfestu dał się namówić na chwilę wspomnień. Wyznał, że Bon był świetnym kumplem i dobrze go widzieć w rodzinnym mieście - szczególnie że posąg doskonale oddaje jego osobę.

Bon kończyłby w tym roku 70 lat. Ja miałem zaledwie 19, gdy dołączyłem do zespołu, on był więc 10 lat starszy ode mnie, ale nie dało się go nie lubić. Był prawdziwym wysłannikiem piekieł, lecz miał też drugą stronę i nigdy nie zapomniał o swoich szkockich korzeniach. Byłby przeszczęśliwy, że ma pomnik w Kirriemuir.

Bon Scott zmarł 19 lutego 1980 roku po alkoholowej imprezie w Londynie. Jego ostatnim albumem z AC/DC był „Highway to Hell”. Pamięć o wokaliście upamiętniono już wcześniej posągiem w australijskim Fremantle, gdzie został pochowany.

Jak Wam się podoba nowy pomnik Bona Scotta?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.