Badania wykazały, że perkusiści są bardziej inteligentni i wytrzymali od innych

Aleksandra Degórska
06.02.2019 16:53
Perkusista|undefined Fot. shutterstock.com

Teraz perkusiści będą mieć dobry argument, gdy znowu ktoś zacznie ich hejtować.

W zespołach najtrudniej mają basiści i perkusiści - nie ważne, że bez tych muzyków cała kapela się rozpadnie. Wszyscy i tak zwracają uwagę na frontmana i gitarzystę, którzy mają ambicje, żeby stać z przodu sceny i podrywać dziewczyny. Istnieje sporo żarcików o sekcji rytmicznej, wielu muzyków nie chce w ogóle patrzeć w stronę basu czy perkusji, bo będą stać na tyłach i oglądać plecy wokalisty.

Perkusiści są bardziej inteligentniejsi od innych

Okazuje się jednak, że teraz perkusiści będą mieć dobre argumenty, gdy tylko ktoś im zarzuci, że są niepotrzebni. Profesor Frederic Ullen ze Sztokholmu postanowił sprawdzić, czy zdolność grania na perkusji i trzymania rytmu jest związana z umiejętnościami rozwiązywania problemów.

Przeczytaj także

W badaniu przebadano 34 praworęcznych mężczyzn w wieku od 19 do 49, których poproszono o wystukiwanie różnych rytmów. Po tym zadano im 60 pytań na inteligencję. Okazało się, że osoby z poczuciem rytmu są po prostu bardziej inteligentne, o czym wspomniał Frederic Ullen:

Odkryliśmy, że osoby z wyższym ilorazem inteligencji były bardziej stabilne w ćwiczeniach związanych z rytmem. Również odkryliśmy, że te osoby mają większą istotę białą mózgu, która łączy ze sobą obszary mózgu.

Perkusiści są bardziej wytrzymali na ból

Psycholog z Uniwersytetu w Oxfordzie, Robin Dunbar, doszedł do wniosku, że muzycy są bardziej wytrzymali, ze względu na wydzielane endorfiny podczas gry na instrumentach. W eksperymencie poproszono 12 perkusistów o granie przez 30 minut, w tym czasie 9 muzyków pracowało w sklepie muzycznym, w którym ciągle grała muzyka. Okazało się, że to właśnie pracownicy są bardziej zmęczeni, niż bębniarze. Wniosek jest jeden - jeśli jesteś perkusistą i miałeś kompleksy, to w tej chwili o nich zapomnij!

Zobacz też: >> Najbogatsi perkusiści na świecie <<

Muzyczne badania naukowe

Naukowcy coraz częściej interesują się światem muzyki i wykazali dotychczas, że metalowcy są podobni do Papuasów, zaś metal uspokaja, zaś fani heavymetalu najrzadziej zdradzają. Udowodnili również, że częste chodzenie na koncerty uszczęśliwia.  

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.