Mieszkańcy skarżyli się na głośne koncerty Progresji. Klub wydał oświadczenie

15.09.2022 14:30
Mieszkańcy skarżyli się na głośne koncerty Progresji. Klub wydał oświadczenie Fot. materiały prasowe/Andrzej Wasilkiewicz

Plenerowe koncerty Letniej Sceny Progresji spełniają normy głośności, co potwierdzają wyniki dwóch niezależnie przeprowadzonych badań. Klub zaoferował ze swojej strony dodatkowe działania.

Progresja spełnia normy głośności 

Spór wziął się stąd, że części mieszkańców Ulrychowa, Odolan i Bemowa zaczęły przeszkadzać plenerowe koncerty Progresji. Właściciele klubu zapewniali, że zrobili wszystko, by zminimalizować uciążliwości i teraz wszystkie strony zgodnie stwierdziły, że koncerty są cichsze, co potwierdziły wykonane w międzyczasie badania hałasu.

Polecamy

We wtorek 13 września odbyło się drugie spotkanie miejskich służb i zarządu klubu Progresja w Urzędzie Dzielnicy Wola. Do Sali przybyli radni z okolicy, mieszkańcy, proboszcz parafii Mariawitów, przedstawiciele Policji, Burmistrz Woli i jego zastępca oraz przedstawiciele zarządu klubu Progresja.

Plenerowe koncerty Klubu Progresja spełniają normy głośności, co potwierdziły wykonane w międzyczasie badania hałasu. Jak wyjaśnia Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli:

Zleciliśmy trzy niezależne pomiary, w dwóch instytucjach, które wykazały, że w dwóch przypadkach nie ma przekroczeń norm hałasu, a w trzecim są one śladowe, bo wyniki przekraczają granice o maksymalnie 0,7 decybeli.

Co ważne, część z badań przeprowadzonych została w mieszkaniach skarżących się mieszkańców. Zostały one przeprowadzone przez Zakład Badań Środowiskowych Andrzej Kropiwiec oraz Uczelniany Zakład Badań Środowiskowych na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej.

Część mieszkańców zwracała jednak uwagę, że choć normy hałasu nie są przekroczone, to koncerty są nadal uciążliwe. Przedstawiciele klubu zapowiedzieli, że ze względu na subiektywność odczuć sąsiadów, postarają się zbudować narzędzia komunikacji z mieszkańcami, by znaleźć rozwiązanie dające jednej stronie komfort a drugiej kontynuowanie działalności. Jak zapowiada Marek Laskowski, prezes klubu Progresja:

Aby utrzymać dotychczasowe standardy, które jak wykazały badania, mieszczą się w granicach norm, zakupiliśmy już profesjonalny sprzęt do kontroli natężenia hałasu. Będziemy też chcieli nawiązać kontakt bezpośredni z mieszkańcami, tak byśmy mogli zbudować coś na wzór "kodeksu dobrych praktyk", który powstał w obliczu podobnych kłopotów na Powiślu. Pomóc w tym mają wydarzenia dla mieszkańców, które planujemy zorganizować w przyszłym roku.

Dobrą wolę organizatorów koncertów doceniają radni Woli. Jak zaznacza Agata Pruszczyńska:

Widzę dużą elastyczność ze strony władz klubu, co na pewno pomoże w tym, by Progresja mogła funkcjonować bez szkody dla mieszkańców.

"Obie strony tego sporu mają swoje racje. Mieszkańcom należy się prawo do komfortowego życia, z drugiej strony wielu mieszkańcom trudno sobie wyobrazić, że takie miejsce jak Progresja miałoby zniknąć. Dlatego musimy zrobić wszystko by pogodzić te interesy" - podsumowała radna Woli, Anna Rudziak-Tałałaj.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
TOP 5
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.