Ta piosenka zainspirowała Rammsteina do stworzenia utworu "Deutschland"

Aleksandra Degórska
10.04.2019 16:37
Rammstein Deutschland|undefined Fot. kadr z wideo

Posłuchajcie utworu, który prawdopodobnie zainspirował muzyków Rammsteina do nagrania singla "Deutschland:".

W latach 90. w Niemczech muzycy postanowili połączyć mocne gitarowe brzmienia z elektroniką i śpiewać w swoim ojczystym języku - tak oto powstał ruch Neue Deutsche Härte. Każdy zespół kimś się inspiruje i muzycy Rammsteina nigdy nie ukrywali, że na ich twórczość wpłynęła muzyka grup Kraftwerk czy Laibach. Czy piosenka tej drugiej grupy zainspirowała Rammsteina do stworzenia piosenki "Deutschland"?

Rammstein "Deutschland": Ta piosenka zainspirowała zespół

W twórczości Rammsteina można zauważyć sporo nawiązań do słoweńskiej industrialnej grupy Laibach. Jak podaje Feuerrader.pl tuż po premierze kontrowersyjnego singla Rammsteina, grupa Laibach udostępniła na swoim profilu na Facebooku utwór "Germania" z 2006 roku. Oczywiście już tytuły obu piosenek dają do myślenia. Kawałek grupy Laibach brzmi zupełnie inaczej niż singiel Rammsteina, choć oczywiście tematyka jest związana z Niemcami. W obu piosenkach wokaliści bezpośrednio zwracają się do Niemiec, jak również pojawia się nawiązanie do pierwszych słów niemieckiego hymnu:

Przeczytaj także

Kiedy jeszcze Rammstein zainspirował się twórczością Laibach? Pierwsze nawiązanie można znaleźć już w logo Rammsteina, które przedstawia R+. Również logo słoweńskiej kapeli zawiera znam "+".

foto: materiały prasowe Fot. foto: materiały prasowe

Muzycy Laibach zostali kiedyś zapytani o to, dlaczego nie podali Rammsteina do sądu oskarżając zespół o plagiat. Stwierdzili, że nie wierzą w oryginalność jako taką i nie widzą sensu, by rozdmuchiwać sprawy. Co więcej, Laibach tworząc swoje logo zainspirował się obrazem "Czarny Krzyż" rosyjskiego artysty Kazimierza Malewicza.

Przeczytaj także

Sama nazwa zespołu Laibach wzięła się z niemieckiej nazwy Lublany i w twórczości kapeli pojawia się sporo odniesień ideologicznych czy politycznych. Muzycy starają się, by ich koncerty były widowiskowe i również w tej kwestii fani Rammsteina widzą sporo podobieństw. Wystarczy przesłuchać piosenkę "Tanz mit Laibach", by zauważyć, że obie kapele mają wiele wspólnego.

Rammstein zagra w Polsce w 2019

W ramach nadchodzącej trasy koncertowej kapela zagra również w Polsce. Rammstein wystąpi 24 lipca 2019 w Chorzowie na Stadionie Śląskim. Ostatnia wizyta zespołu w naszym kraju odbyła się w 2016 roku na Capitol of Rock we Wrocławiu.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.