„Ride The Lightning” Metalliki ma 35 lat. Album wydano 27 lipca 1984 roku

27.07.2019 15:28
Metallica Ride The Lighting|undefined Fot. materiały prasowe Metalliki

Drugi studyjny album Metalliki zadaje kłam insynuacjom, że legenda trash metalu skończyła się na „Kill 'Em All”. Wydawnictwa czasowo dzieli tylko rok i dwa dni, muzycznie zaś mamy do czynienia z ogromnym skokiem jakościowym.

Metallica za czasów swojej młodości zadziornie walczyła o popularność mimo wielu przeciwieństwa losu. Grupie, której wcale nie przelewało się mimo sukcesu pierwszego krążka, skradziono podczas trasy koncertowej cały sprzęt. Ostały się tylko dwie gitary, które zabrano do hotelu.

Ostatnie koncerty Metallika zagrała na instrumentach pożyczonych od grupy Anthrax. Muzycy nie mogli liczyć na wsparcie swojej ówczesnej wytwórni, Megaforce Records, która sama przeżywała kłopoty finansowe. Do nagrania drugiego albumu zespół musiał więc podejść nieszablonowo.

Metallica na początku 1984 roku zagrała w Europie minitrasę „Seven Dates of Hell”, grając z grupą Venom. Terminarz był dość specyficzny, gdyż między dwoma ostatnimi koncertami, granymi odpowiednio w Belgii i Anglii, było kilka tygodni przerwy. Zespół postanowił wykorzystać fakt, że wynajęcie studia nagraniowego w Europie było znacznie tańsze, niż w USA. Szczególnie, jeśli tak jak zrobiła to grupa, pracowało się tylko nocami, gdy stawki były jeszcze niższe.

Przeczytaj także

Album „Ride The Lightning” nagrano w dniach 20 lutego – 14 marca 1984 roku w Sweet Silence Studios w Kopenhadze. To jedyny krążek Metalliki, w przypadku którego to sam zespół był producentem (chociaż czasem podaje się też, że płyta została wyprodukowana przez Flemminga Rasmussena.

Koszt nagrania albumu wyniósł 30 000 dolarów (początkowo miało być 20 000 USD), Megaforce Records odmówiło zapłaty za studio, zrobiła to europejska wytwórnia Music For Nations. Metallica po wydaniu płyty zrezygnowała ze współpracy ze swoim pierwszym studiem i podpisała kontrakt z Elektrą należącą do WB.

„Ride The Lightning” Metalliki wydano 27 lipca 1984 roku

Album „Ride The Lightning” został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków i znacznie zwiększył liczbę fanów Metalliki. Utwory są znacznie bardziej dojrzałe muzycznie, grupa zdecydowała się także na przełamanie konwencji, nagrywając balladę „Fade to black” (inspirowaną wspomnianą wcześniej kradzieżą sprzętu.

Część utworów została opracowana jeszcze przez Dave’a Mustane’a (to ostatni krążek nagrany z jego udziałem, część zaś współtworzył Kirk Hammet (to pierwszy album Metalliki, w nagraniu którego uczestniczył).

Metallica zamieściła na albumie „Ride The Lightning” 8 utworów:

  • „Fight Fire with Fire”
  • „Ride the Lightning”
  • „For Whom the Bell Tolls”
  • „Fade to Black”
  • „Trapped Under Ice”
  • „Escape”
  • „Creeping Death”
  • „The Call of Ktulu”

Według szacunków, album „Ride The Lightning” sprzedał się na całym świecie w liczbie przekraczającej 15 mln egzemplarzy. Dzięki niemu Metallica trafiła po raz pierwszy na amerykańską listę najlepiej sprzedający się wydawnictw, zajmując w zestawieniu The Billboard 200 setną pozycję.

Zobacz także: Czy Metallica skończyła się na „Kill 'Em All”? [SONDA] 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.