Czy Metallica skończyła się na „Kill 'Em All”? [SONDA]

Maciej Koprowicz
25.07.2018 15:57
Czy Metallica skończyła się na „Kill 'Em All”? [SONDA] Fot. kadr z wideo

Debiutancki album Metalliki ukazał się dokładnie 35 lat temu, 25 lipca 1983. Z tej okazji rozstrzygnijmy raz na zawsze kwestię, która nurtuje fanów metalu od ponad trzech dekad.

„Kill 'Em All” to ukochany album wielu „true” fanów Metalliki. Choć przez 37 lat kariery zespół z Bay Area nagrał wiele albumowych arcydzieł, to pod względem ładunku energii zawartego w muzyce żaden nie może równać się z jego debiutem. Z taką pasją, szaleństwem i agresją, jak na pierwszej płycie James, Lars i spółka nigdy później nie grali.

„Kill 'Em All” Metalliki ukazał się 35 lat temu

Debiut Metalliki to album, na którym wykuwał się thrash metal, zrodzony z połączenia wpływów brytyjskiego heavy metalu i amerykańskiego hardcore punka. Choć na tym etapie kariery kapela dopiero szukała swojego stylu, a James Hetfield szukał swojego własnego głosu (słuchając albumu po raz pierwszy trudno uwierzyć, że ten wrzeszczący dzieciak to facet od „Sandmana”), to dla wielu fanów albumowy debiut „Mety” jest jej esencją – zawiera wszystko, co w tym zespole najlepsze.

Z pewnością niejeden ortodoksyjny metalowiec odrzucił późniejsze płyty Metalliki, z jednej strony wypełnione monumentalnymi, epickimi utworami w rodzaju „Fade To Black”, „Master Of Puppets” i „One”, z drugiej - „przyjaznymi radiu” kawałkami pokroju „Enter Sandman”, „Nothing Else Matters” czy „The Unforgiven”. Tym bardziej, że za ich sprawą zespół wyszedł z podziemia, osiągnął ogromny sukces komercyjny, a dziś należy do najlepiej zarabiających wykonawców muzycznych świata.

Metallica skończyła się na „Kill 'Em All”?

Nic dziwnego, że w środowisku fanów ciężkiego brzmienia ukuło się nieśmiertelne powiedzonko, że Metallica skończyła się na „Kill 'Em All”.

Skoro tak, to 25 lipca 1983 roku skończył się zespół Metallica… Kultowy debiut legendy thrashu ukazał się dokładnie 35 lat temu. To dobra okazja, by zastanowić się, czy rzeczywiście po tej płycie grupa Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha się „sprzedała”, „zdradziła” i przestała grać true metal.

Mamy dla Was zatem fundamentalne pytanie:

 

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.