TVP zażądała przywrócenia krzyża do teledysku Tulii "Pali się (Fire Of Love)"

Joanna Chojnacka
14.03.2019 10:42
Tulia|undefined Fot. Lukasz Kalinowski/East News

Prezes Jacek Kurski oświadczył, że TVP nie wyraża zgody na usunięcie krzyża z teledysku Tulii. Telewizja chce przywrócenia poprzedniej wersji klipu. 

Zgodnie z decyzją Komisji Telewizji Polskiej, folkowa grupa Tulia będzie reprezentowała Polskę w Konkursie Eurowizji 2019. Wokalistki wykonają na scenie w Izraelu swój autorski utwór "Pali się (Fire Of Love)", który wzbudził już niemałe kontrowersje. Chociaż bukmacherzy nie dają Tulli szans w rywalizacji, artystki zdecydowały, że ułatwią zagranicznej publiczności odbiór przekazu piosenki i stworzyły jej dwujęzyczną wersję.

Przeczytaj także

Do nowego nagrania powstał także zmodyfikowany teledysk. Spostrzegawczy widzowie niemal od razu wychwycili, że z klipu zniknął krzyż i zarzucili zespołowi cenzurę. Management grupy w rozmowie z plejada.pl, wyjaśnił, że zmiana nastąpiła ze względu na regulamin Eurowizji, który zabrania propagowania symboli religijnych uczestnikom rywalizacji. Nieco inne stanowisko ma wytwórnia Tulii - Universal Music Polska.

Eurowizja 2019: Gdzie jest krzyż?

Przedstawiciele Universal Music Polska wydali komunikat dla portalu wirtualnemedia.pl, w którym podkreślili, że klip został skrócony o kilka klatek ze względu na dostosowanie czasu trwania teledysku do eurowizyjnej wersji utworu. To, które sceny zniknęły, było wyłącznie interpretacją regulaminu.

W trakcie, gdy odbywały się prace montażowe, zarówno Tulia, jak i przedstawiciele Universal Music Polska, byli w trakcie przygotowań do występu na gali Fryderyków w Katowicach, w związku z czym żaden podmiot nie nadzorował bezpośrednio prac nad montażem teledysku.

Stanowisko podkreśliła również grupa Tulia w oficjalnym oświadczeniu na Facebooku. Zespół podkreślił, że nie ma tutaj mowy o cenzurze, a do polskich do symboli religijnych, obyczaju i kultury zawsze podchodzi z dużym szacunkiem.

Eurowizja 2019: TVP chce przywrócić krzyż do klipu Tulii

Głos w sprawie zabrał również prezes TVP, Jacek Kurski. Telewizja zapewnia w rozmowie z wPolityce.pl, że nie wyraziła zgody na modyfikację teledysku. Jednocześnie Kurski podkreślił, że krzyż powinien wrócić do klipu

Telewizja Polska zażądała wyjaśnień od wytwórni, która dokonała zmiany i przywrócenia pierwotnego kształtu teledysku piosenki reprezentującej Polskę w konkursie Eurowizji 2019.

Zobacz też: >>Zespół Tulia zaśpiewał „Nothing Else Matters” Metalliki<<

Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.