Ukaże się pierwsza polska książka o The Smiths

06.04.2018 17:44
Ukaże się pierwsza polska książka o The Smiths Fot. Ross Marino/LFI/Photoshot/REPORTER/EAST NEWS

„The Smiths. Piosenki o twoim życiu” Macieja Koprowicza to pierwsza w naszym kraju biografia zespołu Morrisseya i Marra.

Zespół The Smiths z Manchesteru działał tylko 5 lat, wydał zaledwie 4 albumy studyjne i 17 singli, ale to wystarczyło, by na zawsze zmienić historię muzyki alternatywnej. Jego liderami byli Steven Patrick Morrissey i Johnny Marr. Ten pierwszy zasłynął jako bardzo charakterystyczny i charyzmatyczny wokalista. Był również autorem wyjątkowych tekstów, aspirujących do miana poezji, za sprawą których okrzyknięto go rzecznikiem wszystkich młodych, wrażliwych outsiderów. Z kolei Marr należy do najwybitniejszych gitarzystów w historii rocka, który wykreował jedyny w swoim rodzaju, natychmiast rozpoznawalny styl.

Takie płyty, jak debiutancka „The Smiths” z 1984, rok późniejsza „Meat Is Murder” czy „The Queen Is Dead” z 1986 to niekwestionowana klasyka – „Królowa” przez wielu uznawana jest za najlepszy album lat 80. W żadnym zestawieniu najlepszych brytyjskich piosenek wszech czasów nie może zabraknąć takich ponadczasowych utworów, jak „This Charming Man”, „How Soon Is Now?”, „There Is A Light That Never Goes Out” czy „Panic”. The Smiths uważani są za pionierów indie, ich muzyka wpłynęła na britpop i „nową rockową rewolucję”, ale inspirowali nawet wykonawców spoza kręgu rockowej alternatywy – między innymi twórców metalu, rapu, popu i elektroniki.

Choć zespół zakończył działalność w 1987 roku, współcześnie jego znaczenie wydaje się jeszcze większe, niż w epoce. Także w naszym kraju jest doceniany przez krytyków i stanowi wielką inspirację dla młodych twórców. „Kowalscy” zasługują zatem jak mało kto na przedstawienie ich fascynującej kariery polskiemu czytelnikowi.

TheSmiths piosenki o twoim zyciu 3-02 Fot. foto: materiały prasowe

„The Smiths. Piosenki o twoim życiu” - polska biografia The Smiths

„The Smiths. Piosenki o twoim życiu” autorstwa Macieja Koprowicza, redaktora działu Muzyka serwisu Antyradio.pl to pierwsza w Polsce książkowa biografia The Smiths. Na 350 stronach znajdziemy nie tylko historię zespołu, ale także informacje o wszystkich jego utworach. Jeden z rozdziałów traktuje również o wpływie The Smiths na polską popkulturę i scenę muzyczną.

Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Zima Records w kwietniu 2018 - oficjalna premiera 20 kwietnia 2018. Patronem medialnym „The Smiths. Piosenki o twoim życiu” jest Antyradio.pl.

„The Smiths. Piosenki o twoim życiu” - spotkania autorskie:

  • 20.04.2018 – Warszawa, ADA Puławska
  • 26.04.2018 – Gliwice, Stacja Artystyczna Rynek
  • 8.05.2018 – Toruń, Od Nowa
Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.