W Korei Płd. postawiono pomnik Freddiego Mercury'ego. To druga taka statua na świecie [ZDJĘCIA]

28.04.2022 14:34
Freddie Mercury i Brian May z Queen Fot. Photoshot/REPORTER

Pomysłodawcą pomnika jest fan Queen, który przez 8 lat starał się dostać pozwolenie od zespołu na swoje przedsięwzięcie. Potem jednak pojawiły się kolejne problemy. 

Fani na całym świecie nadal chcą w jakiś ciekawy sposób uhonorować Freddiego Mercury'ego. Co rusz pojawiają się kolejne inicjatywy i jak się okazuje, również w Korei Południowej jest sporo wielibicieli wokalisty Queen. 21 kwietnia odsłonięto pomnik Freddiego na wyspie Czedżu. Jak prezentuje się ta rzeźba?

Polecamy

W Korei Płd. postawiono pomnik Freddiego Mercury'ego. To druga taka statua na świecie [ZDJĘCIA]

Pomnik z brązu ma 1,77 metra i ukazuje Freddiego w jego słynnej pozie z uniesioną, zaciśniętą pięścią. W drugiej ręce trzyma mikrofon na połowie statywu. Jest to replika rzeźby, która stoi w Montreux w Szwajcarii - tam mieszkał Freddie oraz pracował.

Oficjalne odsłonięcie odbyło się 21 kwietnia 2022 na kurorcie Czedżu. Pomnik ufundował biznesman i wielki fan Queen, Baek Soon-yeob, który od 8 lat prosił muzyków zespołu o pozwolenie na postawienie rzeźby. Na tę przyjemność wydał 50 milionów wonów (ok. 37 000 euro). Pierwszy raz wysłał wiadomość do Queen w 2014 i ponawiał swojego maila, aż muzycy zgodzili się z nim spotkać podczas pierwszego koncertu Queen w Korei Płd w 2020.

Gdy w końcu Queen dał zielone światło, by stworzyć kolejny pomnik Freddiego, biznesman spotkał się ze sprzeciwem lokalnej społeczności. Homoseksualizm nadal jest tematem tabu w Korei i dlatego wiele osób nie chciało, by na wyspie pojawiła się rzeźba wokalisty Queen. Ostatecznie jednak biznesman razem z koreańskimi fanklubami We Will Rock You oraz Queen Forever dopieli swego i zdobyli potrzebne zezwolenia. Zobaczcie, jak prezentuje się pomnik Freddiego - to druga taka statua na świecie. 

Z lewej strony pokazano pomnik Freddiego z Korei, zaś po prawej statuę, która od wielu lat stoi w Szwajcarii.

Na ceremonii odsłonięca pomnika Freddiego pojawili się fani Queen, zaś Brian May przesłał wiadomość mówiąc, że jest duchem z koreańskimi wielbicielami Mercury'ego. Dodał, że wokalista na pewno doceniłby taki gest ze strony swoich fanów. 

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.