Według naukowców metalowcy, goci i emo mają większe skłonności do popełniania samobójstw i samookaleczeń

Aleksandra Degórska
06.04.2018 11:26
fani metalu|undefined Fot. Reporter / East News

Naukowcy przeprowadzili badania, które wykazały, że osoby należące do subkultur z jakiegoś powodu są bardziej narażone na takie sytuacje.

Młodzi fani heavymetalu mają 5 razy większe prawdopodobieństwo popełnienia samobójstwa i samookaleczenia - tak twierdzą naukowcy. Badacze z Uniwersytetów w Manchesterze i Liverpoolu doszli do wniosku, że przedstawiciele alternatywnych subkultur czują się wyizolowani w społeczeństwie i dlatego mogą mieć większe predyspozycje do samookaleczeń.

Wyniki tych badań dotyczą również również gotów i emo. Psycholog kliniczny Peter Taylor z University of Manchester uważa zatem, że lekarze, nauczyciele i opieka społeczna powinna zwracać szczególną uwagę na oznaki depresji wśród gotów czy fanów metalu:

Nie chodzi o to, żeby doktorzy martwili się o wszystkie osoby noszące koszulki Metalliki, ale jeżeli są jakieś wskazówki świadczące o tym, że może dochodzić do samookaleczenia - trzeba sobie wówczas zadać pytanie. Wiele osób dołącza do tych grup, bo czują, że odstają od społeczeństwa i są bezradni. Jednocześnie przynależność do subkultur może wiązać się z prześladowaniem i napiętnowaniem.

Metalowcy mają większe skłonności do popełniania samobójstw

Szkockie badania pokazały, że 6% dzieci w szkołach samookalecza się, albo próbowała popełnić samobójstwo, przy czym 24% z nich przynależało do subkultur. Goci, emo i metalowcy są 5 razy bardziej skłonni do takich zachowań.

Doktor Mairead Hughes z University of Liverpool natomiast wyznał:

Nie ma wystarczająco dużo dowodów, by wyjaśnić, dlaczego osoby z tych subkultur są bardziej narażone. Młodzi ludzie, którzy spotkali się z przeciwnościami losu chętniej dołączają do subkultur, ale to i tak nie wyjaśnia całej sprawy. Stres związany z byciem innym i przynależnością do mniejszościowej grupy mogą mieć na to wpływ.

Wyniki powyższych badań zostały opublikowane przez British Journal of Clinical Psychology.

Badania naukowe dotyczące muzyki

Naukowcy coraz częściej zerkają w stronę fanów mocniejszego grania i udowodnili, że metal uspokaja, zaś fani heavymetalu najrzadziej zdradzają. Co więcej fani Queen są bardziej empatyczni w porównaniu do wielbicieli Metalliki. Jeżeli natomiast chcesz być szczęśliwy i żyć dłużej, musisz często chodzić na koncert.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.