Wspomóż produkcję dokumentu o festiwalu w Jarocinie

Jakub Gańko
13.04.2016 13:47
Wspomóż produkcję dokumentu o festiwalu w Jarocinie Fot. kadr z wideo

„Jarocin, po co wolność” ma być pierwszym filmem, który opowie pełną historię tej zasłużonej imprezy. Co w nim zobaczymy?

Film w reżyserii i według scenariusza Leszka Gnoińskiego oraz Marka Gajczaka ma stanowić nieocenzurowaną opowieść o festiwalu, jakiej jeszcze nie widzieliśmy. Jego twórcy przejrzeli niezliczone materiały archiwalne, docierając m.in. do amatorskich, nigdzie wcześniej niepublikowanych nagrań.

Na obraz złożą się dziesiątki wywiadów, a co za tym idzie setki historii, które usłyszymy z pierwszej ręki: od współtwórców, uczestników oraz muzyków, którzy brali udział w kształtowaniu się legendy festiwalu w Jarocinie. Praca nad filmem zabrała już twórcom cztery lata, a - jak przekonuje Leszek Gnoiński - ich efekt ma być niepowtarzalnym dokumentem artystycznego fenomenu, który zdołał rozkwitnąć w szarej, PRL-owskiej rzeczywistości lat 80.

To nie jest kolejny film o Jarocinie, a jedyny, który opowiada o pełnej historii festiwalu sięgającej jeszcze roku 1970. O fenomenie tej imprezy opowiadało kilka filmów, ale przeważnie były poświęcone poszczególnym edycjom imprezy. Powstało również kilka podsumowujących reportaży, jednak one głównie skupiały się na obyczajowości, a nie na tym, co było najważniejsze, czyli na muzyce i wpływie festiwalu na polską kulturę i historię.

Filmowiec zwrócił również uwagę, że wiele z dotychczasowych filmów poświęconych festiwalowi w Jarocinie miało negatywny wydźwięk i pokazywało go w stereotypowy sposób. Zadaniem dokumentu „Jarocin, po co wolność” jest przedstawienie go w roli jedynego normalnego miejsca w nienormalnym, komunistycznym świecie lat 80.

W filmie pojawi się cała plejada artystów związanych z imprezą, w tym współzałożyciel Brygady Kryzys, Robert Brylewski, Krzysztof „Grabaż” Grabowski (Pidżama Porno, Strachy na lachy), Muniek Staszczyk, Marek Piekarczyk z TSA, Tomasz Budzyński (Armia, Siekiera) czy Dariusz „Maleo" Malejonek (Kultura, Izrael, Moskwa, Armia). Obraz uświetnią również wypowiedzi współtwórcy festiwalu w latach 1980-1983, Waltera Chełstowskiego, a także Jurka Owsiaka i Krzysztofa Skiby.

Film jest już prawie ukończony, twórcy wciąż potrzebują jednak 22 tysięcy złotych, by wykupić brakujące materiały archiwalne. W tym celu zorganizowali kampanię crowdfundingową na portalu PolakPotrafi.pl. Jeśli uda im się zebrać więcej funduszy, zostaną one przeznaczone na dodatkową postprodukcję oraz profesjonalną obróbkę obrazu, która polepszy jakość archiwalnych nagrań.

Filmowcy odwdzięczą się za każde wsparcie. Już za wpłatę w wysokości 20 zł otrzymamy plakat z podpisami twórców, tymczasem za 10 zł więcej otrzymamy dostęp do premierowego pokazu online, który odbędzie się w lipcu 2016 roku. Za 50 zł możemy stać się posiadaczami wydania DVD, za 100 zł otrzymamy jego specjalną edycję kolekcjonerską z dodatkową płytą, a za 200 zł dostaniemy podwójne zaproszenie na przedpremierowy pokaz filmu na Jarocin Festiwal 2016. Szczegóły wszystkich nagród znajdziecie na stronie kampanii.

Twórcy filmu udostępnili już jego trailer, który pomoże Wam podjąć decyzję:

Wesprzecie produkcję dokumentu „Jarocin, po co wolność”?

Jakub Gańko Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.