Zagraniczne utwory rockowe o Polsce i Polakach

Maciej Koprowicz
24.08.2017 16:29
Zagraniczne utwory rockowe o Polsce i Polakach Fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Jaki obraz naszego kraju wyłania się z zagranicznych piosenek? Polacy są bohaterscy, ale Polska wciąż jest kojarzona przede wszystkim z wojną i walką z totalitaryzmami.

Z kawałków polskich zespołów można nieźle nauczyć się geografii. T.Love śpiewali o Stanach, Big Cyc zapraszał do Berlina Zachodniego, Maanam marzył o Buenos Aires, a Varius Manx opisywali życie w Tokio. Niestety, zagraniczni wykonawcy rzadko w swojej twórczości interesują się naszym krajem. Nie doczekaliśmy się wielu utworów poświęconych Polsce w światowej historii rocka, ale te, w których zagraniczni muzycy postanowili zaśpiewać o naszym kraju i naszych rodakach, mocno zapadły nam w pamięci.

Czego o Polsce można dowiedzieć się z utworów światowych gwiazd rocka? Na pewno tego, że jesteśmy waleczni i bardzo odważni. Wyczyny polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej nadal są dobrze pamiętane w Europie. Kiedy Solidarność walczyła o wolność i demokrację, zachodnie społeczeństwa mocno trzymały za nas kciuki, a ikoną heroicznego oporu byli dla nich Lech Wałęsa i jego żona Danuta. Historia nas nie rozpieszczała, więc w świadomości Zachodu pokutował i chyba do dziś pokutuje obraz Polski jako kraju szarego i smutnego.

Przypomnijmy sobie najważniejsze rockowe piosenki, które zainspirowały Polska i Polacy.

David Bowie – „Warszawa”

Choć w tym utworze nie pada ani jedno zrozumiałe słowo, wyraża więcej niż ich tysiąc. David Bowie, zainspirowany polską ludową melodią w wykonaniu zespołu Śląsk, stworzył dźwiękowe wyobrażenie wschodnioeuropejskiego kraju – sądząc po jego kompozycji, jest to wizja dość ponura. Bowie nie musiał polegać tylko na wyobraźni – na własne oczy zobaczył Warszawę w maju 1973, będąc w drodze pociągiem z Moskwy do Paryża.

Joy Division – „Warsaw”

Zanim Ian Curtis podbił serca depresyjnych postpunkowców pod szyldem Joy Division, jego zespół działał jako Warsaw i wykonywał identycznie zatytułowaną piosenkę. Inspiracją był kawałek Bowiego, ale zespół z Manchesteru musiał coś niecoś o Polsce wiedzieć, ponieważ muzycy fascynowali się II wojną światową. Utwór opowiada o naziście, który obserwując działania hitlerowców w okupowanej Europie, stracił złudzenia do zbrodniczej ideologii i postanowił się przeciwko niej zbuntować.

U2 – „New Year’s Day”

W tekście piosenki nie pada słowo „Polska”, ale Bono nigdy nie krył, że inspiracją do jej napisania były wydarzenia z naszego kraju. Mieszkańcy Europy Zachodniej byli pod wielkim wrażeniem ruchów walczących o demokrację po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny, na czele z polską Solidarnością i Lechem Wałęsą. Dlatego też wprowadzenie stanu wojennego w Polsce wywołało ich oburzenie. Zdaniem The Edge’a, nowofalowy klimat piosenki przywołuje atmosferę mroźnej polskiej zimy, niczym w grudniu 1981 roku.

Angelic Upstarts – „Solidarity”

Brytyjscy punkowcy, szczególnie ci o mocno lewicowych zapatrywaniach na świat, czuli silną – nomen omen – solidarność z polskimi robotnikami, walczącymi o swoje prawa. Mensi z Angelic Upstarts zadedykował jeden z swoich największych przebojów ludziom pracy z Polski.

Simple Minds – „All The Things She Said”

Do niedawna krążyła wśród fanów rocka opowieść, że przebój Simple Minds z 1985 zainspirowała Danuta Wałęsowa i jej oczekiwanie na powrót internowanego męża. Jim Kerr nie potwierdził tych informacji, ale rzeczywiście, utwór to polski ślad w kanonie rocka. Tekst zainspirowała przeczytana przez wokalistę historia żon polskich więźniów politycznych, przetrzymywanych w Związku Sowieckim, które heroicznie znosiły rozłąkę ze swoimi ukochanymi mężczyznami.

Rancid – „Warsaw”

Amerykańscy punkowcy przypomnieli swoim krajanom o polskim stanie wojennym i pałkach, które okładały karki naszej klasy robotniczej. Wydarzenia z grudnia 1981 porównali do zamieszek, jakie co rusz wybuchały w ich rodzinnym kraju, szczególnie na tle rasowym. Pała milicjanta i kij bejsbolowy rasisty w równym stopniu służą złu. Miejmy nadzieję, że ten utwór nie stanie się pewnego dnia znowu aktualny…

Sabaton – „40:1”

To zestawienie nie mogłoby się obyć bez królów militarnego metalu. Sabaton zyskał w Polsce ogromną popularność po tym, jak poświęcił jeden ze swoich utworów jednemu z mało (wówczas) znanych, a fascynujących epizodów II wojny światowej – bohaterskiej obronie Wizny przed armią niemiecką w dniach 7-10 września 1939. Wehrmachtowi przeciwstawił się mały oddział pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa. Niemcy mieli przytłaczającą przewagę liczebną, ale polscy żołnierze, niczym Spartanie pod Termopilami, stawili heroiczny opór.

Sabaton – „Uprising”

Popularność „40:1” w Polsce skłonił Joakima Brodena do ponownego zajęcia się historią naszego kraju. Dla zespołu stawiającego na piedestał żołnierską odwagę i męstwo nie ma lepszego tematu, niż powstanie warszawskie. Utwór „Uprising” z niezapomnianym refrenem „Warszawo walcz!” stał się w Polsce chyba jeszcze większym hitem, niż utwór o bitwie nad Wizną i zapewnił Sabatonowi dozgonną miłość fanów nad Wisłą.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.