Oto 20 najbardziej chwytliwych utworów. Na szczycie rockowy hit

Aleksandra Degórska
06.09.2016 09:54
Oto 20 najbardziej chwytliwych utworów. Na szczycie rockowy hit Fot. shutterstock.com; zdjęcie poglądowe

Naukowcy stworzyli listę utworów, które najszybciej wpadają w ucho. Na szczycie znalazł się rockowy utwór, który zna prawie każdy...

Niejeden z nas zna to uczucie, gdy przez dłuższy czas konkretny utwór chodzi Ci cały czas po głowie. Nic nie możesz z tym zrobić, ciągle nucisz tę samą melodię i choć starasz się słuchać czegoś innego to i tak wciąż wracasz do tego samego numeru.

Naukowcy postanowili sprawdzić dlaczego niektóre melodie są szczególnie uzależniające. Badacze z Uniwersytetu w St Andrews stworzyli matematyczną formułę, dzięki której powstała lista 20 najbardziej uzależniających utworów.

Które utwory najbardziej uzależniają?

Jeden z naukowców, Bede Willimas, zdradził, że utwór szybko wpadający w ucho musi składać się z 5 kluczowych komponentów:

 • zaskoczenie
 • przewidywalność
 • powtarzalność rytmiczna
 • potencjał melodii
 • odbiór - to, jak słuchacze czują się podczas słuchania utworu

Formuła wygląda następująco: odbiór + (przewidywalność-zaskoczenie) + (potencjał melodii) + (powtarzalność rytmiczna x 1,5) = utwór szybko wpadający w ucho.
Według tych badań zwycięzcą jest Queen, który swoją drogą aż 3 razy pojawił się na liście 20 najbardziej uzależniających numerów.

Top 20 najbardziej uzależniających utworów

Tak prezentuje się cały spis:

 1. Queen - We Will Rock You
 2. Pharrell Williams - Happy
 3. Queen - We Are the Champions
 4. The Proclaimers - I'm Gonna Be (500 Miles)
 5. The Village People - YMCA
 6. Queen - Bohemian Rhapsody
 7. Europe - The Final Countdown
 8. Bon Jovi - Livin' on a Prayer
 9. James Pierpoint - Jingle Bells
 10. Baha Men - Who Let The Dogs Out?
 11. Psy - Gangnam Style
 12. Rick Astley - Never Gonna Give You Up
 13. Journey - Don't Stop Believin
 14. Mark Ronson - Uptown Funk
 15. Taylor Swift - Shake It Off
 16. Michael Jackson - Beat It
 17. Kaiser Chiefs - Ruby
 18. The Rocky Horror Show - The Timewarp
 19. Meghan Trainor - All About That Bass
 20. Culture Club - Karma Chameleon

Jak widać Brian May miał nosa tworząc utwór „We Will Rock You”, który miał porywać tłumy fanów podczas koncertów Queen. Również „stadionowy” przebój „We Are the Champions” jest jednym z numerów, który szybko wpada ucho. Na liście znalazło się sporo popowych utworów, które zawojowały listy przebojów i teraz widać, dlaczego tak się stało. W zestawieniu też nie zabrakło hitów Europe czy Bon Jovi, które często pojawiają się również na wszelkich potańcówach i karaoke - w końcu każdy zna te numery.

Badania w kwestiach muzycznych nie przestają zadziwiać. Mikrobiolog Dr. Allison Cottell stwierdziła, że na festiwalowych opaskach jest 20 razy więcej bakterii niż na ubraniach. Przebadano również festiwalowiczów, by dowiedzieć się na których imprezach uprawiają najczęściej seks.

Inne badania natomiast wykazały, że metal uspokaja, zaś fani heavymetalu najrzadziej zdradzają. Co więcej fani Queen są bardziej empatyczni w porównaniu do chociażby wielbicieli Metalliki.

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.