666 tęczowych ławek może stanąć w Warszawie. „Szyderstwo z polskiej tożsamości”

27.01.2020 15:41
tęczowa ławka w Kielcach|undefined Fot. Facebook/Robert Biedroń

Od 22 stycznia do 29 maja 2020 roku Warszawa przyjmuje propozycje inwestycji w ramach budżetu partycypacyjnego. Jeden z już zgłoszonych projektów zakłada umieszczenie w stolicy 666 tęczowych ławek, co nie przypadło do gustu środowiskom prawicowym.

Budżet partycypacyjny pozwala mieszkańcom miasta zgłaszać projekty inwestycji do zrealizowania w ich dzielnicy lub na terenie całego miasta. Propozycje poddawane są głosowaniu, a te najlepsze mogą liczyć na realizację.

Robert Buciak z Zielonego Mazowsza zaproponował, żeby krajobraz stolicy został rozświetlony przez tęczowe ławki. Autor projektu dolał jeszcze oliwy do ognia proponując, żeby było ich dokładnie 666, co nie zostało przeoczone przez wyznawców tak zwanych „tradycyjnych wartości”, prezentujących zazwyczaj postawy określane jako homofobiczne.

Przeczytaj także

Buciak opisał swój projekt w następujący sposób:

W Warszawie nadal brakuje miejsc, gdzie osoby starsze mogą usiąść w drodze do sklepu, apteki, przystanku czy podczas zwykłego spaceru. Ławki służą też spotkaniom młodzieży i rodzicom podczas spacerów z dziećmi. Chcę, aby ławki stały się wielobarwnym dodatkiem na naszych ulicach, dlatego proponuję postawić je i pomalować w kolory tęczy.

666 tęczowych ławek w Warszawie. Projekt zgłoszony w ramach budżetu partycypacyjnego

Założenia projektu są proste:

W Warszawie brakuje ławek. Potrzebne są one szczególnie osobom starszym i chorym, które mają trudności w chodzeniu. Ławki pozwalają na odpoczynek i nawiązywanie relacji sąsiedzkich. Zgodnie ze standardami dostępności m.st. Warszawy ławki powinny stanąć co 50 metrów w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego i co 100 metrów w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu pieszego. Projekt ma na celu systematyczną realizację standardów dostępności, co zapewni mieszkańcom możliwość odpoczywania w drodze do sklepu, apteki, przychodni, przystanku autobusowego czy podczas codziennego spaceru. Projekt ma na celu poprawę zdrowia mieszkańców i dostępności pieszej miasta.

Podobne ławki stanęły już w Kielcach, o czym informował Robert Biedroń.

Z wyliczeń Roberta Buciaka wynika, że koszt postawienia w Warszawie 666 tęczowych ławek wynosi około 2 mln zł. Autor projektu użył kosztorysów udostępnianych przez warszawski Zarząd Zieleni.

Urzędnicy zastrzegają, że nie wszystkie zgłoszone projekty zostaną poddane ocenie mieszkańców stolicy.

Sprawdzamy możliwość realizacji zgłoszonych projektów. Wyniki oceny ogłosimy 6 maja. Autorzy, których projekty nie zostały ocenione pozytywnie, będą mogli się odwołać. 29 maja ogłosimy ostateczne wyniki oceny i poznamy listę projektów, które zostaną poddane pod głosowanie w czerwcu.

Można się spodziewać, że dyskusje nad dopuszczeniem projektu 666 tęczowych ławek do etapu głosowania będą w stołecznym ratuszu wyjątkowo gorące i nie pozbawione elementów politycznych. Fronda już opublikowała tekst, w którym pomysł ogłosiła „szyderstwem z polskiej tożsamości”

Zobacz także: Tinder będzie ukrywać gejów i lesbijski w krajach, gdzie są prześladowani 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.