Android otrzyma od Google mroczny wygląd

Michał Tomaszkiewicz
08.01.2019 11:11
smartfon|undefined Fot. materiały prasowe

Ciemny motyw zaczyna docierać wszędzie – jak wynika z informacji od programistów, będzie jedną z nowych opcji w nadchodzącym Androidzie Q.

Mrok staje się coraz bardziej sexy – i nie chodzi tylko o wrażenia wizualne, lecz także o walory użytkowe. W czasach, gdy z internetu korzysta się najczęściej na smartfonach, bardziej niż kiedykolwiek liczy się energooszczędność.

Giganci rynku IT odkryli, że aplikacje które nie świecą po oczach białym interfejsem użytkownika potrzebują do działania mniej energii, dzięki czemu telefony mogą pracować dłużej. Ciemne motywy mają też chronić oczy użytkownika – coraz częściej mówi się o niebezpiecznym dla kondycji psychofizycznej niebieskim świetle atakującym nas z ekranów.

Na mrok postawił już YouTube, który pozwala na wybranie ciemnego motywu wprost z opcji. Dark Mode trafi także najprawdopodobniej do MessengeraFacebook przyznał oficjalnie, że zaczęły się już publiczne testy rozwiązania, chociaż na razie tylko u użytkowników z kilku wybranych krajów (Polska się nie załapała).

Na dłuższą metę wprowadzanie trybu ciemnego przez każda aplikację z osobna jest jednak nieuzasadnione ekonomicznie – zamiast tego szybciej i efektywniej jest wprowadzić tę opcję wprost do systemu operacyjnego, tak by programy mogły z niego korzystać bez żadnej dodatkowej pracy ze strony programistów. Nad takim właśnie rozwiązaniem pracuje Google.

Ciemny motyw w Androidzie Q

Z korespondencji programistów tworzących Androida Q wynika, że decyzja o stworzeniu ciemnego motywu dla tego systemu została podjęta jeszcze w 2018 roku.

Jeden z pracowników Google zdradził, że wprowadzenie Dark Mode do androida nie jest wcale łatwą sprawą – programiści muszą zadbać o to, żeby motyw działał prawidłowo z wszystkim aplikacjami, także tymi starszymi, które powstawały zanim zdecydowano o wprowadzeniu ciemnego motywu.

Znany jest nawet deadline, jaki zespół pracujący nad trybem ciemnych do Androida dał sobie na zapewnienie, że wszystkie elementy ciemnego interfejsu użytkownika będą należycie prezentować się we wszystkich programach – to maj 2019 roku.

To data zbliżona do terminu konferencji Google I/O 2019, podczas której zostanie zaprezentowana najprawdopodobniej testowana wersja Androida 10, oznaczonego jako Q. Nie wiadomo, czy ciemny motyw trafi także do wcześniejszych wersji systemu operacyjnego na smartfony.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.