Facebook pokaże, ile czasu dziennie się w nim spędza

Michał Tomaszkiewicz
25.06.2018 11:26
Facebook|undefined Fot. foot: Stock Catalog, CC BY 2.0

Szczęśliwi co prawda czasu nie liczą, Facebook jednak – na wszelki wypadek – chce uzmysłowić swoim użytkownikom, ile godzin dziennie przeznaczają na wirtualne przebywanie ze znajomymi. Nowa funkcja, „Your Time On Facebook”, jest w fazie testów i czeka na wdrożenie.

To dziwne – Facebook, który żyje z pokazywania użytkownikom reklam, mówi nagle, że c za dużo, to niezdrowo. I na dodatek nie jest w tym odosobniony – podobne narzędzia, mające zniechęcać ludzi do zbyt długiego korzystania z danej usługi, zapowiedziały wcześniej Google i Apple.

Niespodzianką jest, że taka decyzja może być uzasadniona z biznesowego punktu widzenia – jak wynika z raportu finansowego Facebooka za czwarty kwartał 2017, portal społecznościowy osiągnął rekordowe przychody mimo tego, że średni czas spędzany w serwisie przez użytkowniku wyraźnie zmalał.

Nie bez znaczenia jest także zapewne wprowadzania opłat za część funkcji oferowanych przez Facebooka – na przykład za grupy zamknięte. Prowadzące je osoby mogą wyznaczyć miesięczny abonament za dostęp w wysokości 90 zł. Za sztukę.

Licznik czasu spędzanego na Facebooku

Funkcja „Your Time On Facebook”, z założenia mające pomóc w zarządzaniu czasem użytkownika, została odkryta przypadkiem.

Zapytany o nowość Facebook postanowił wykazać się szczerością:

Nieustannie pracujemy nad nowymi sposobami upewniania się, że czas jaki użytkownicy poświęcają Facebookowi jest czasem dobrze spędzonym.

Z analizy odkrytego kodu wynika, że aplikacja ma pokazywać statystyki danego dnia oraz podsumowanie tygodniowe - można będzie także ustawiać alarm, który przypomni o przekraczaniu dziennego limitu przebywania na Facebooku.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe narzędzie zostanie oficjalnie udostępnione.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.