"Gwiezdne Wojny" jako sztuka gorzowskiego teatru. Kiedy premiera przedstawienia?

16.02.2021 11:14
R2-D2 - Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja - kadr z filmu Star Wars Fot. Everett Collection/East News

"Star Wars" trafią na deski teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Mowa o sztuce zatytułowanej "Opowieść Droida". Kiedy premiera?

Trwają prace nad sztuką teatralną inspirowaną "Gwiezdnymi Wojnami". Premiera przedstawienia "Opowieść Droida" odbędzie się w teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. O czym opowiada i kto wcieli się w główne role?

"Opowieść Droida" - "Gwiezdne wojny" w polskim teatrze

Świat "Star Wars" jest bardzo szeroki. Już dawno temu wyszedł poza filmy, dzięki seriom książek, gier, komiksów, a ostatnio również seriali. Okazuje się, że "Gwiezdne Wojny" mogą również zostać przełożone na język teatru.

Polecamy

Jak podaje portal gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl, gorzowski teatr wystawi sztukę rozgrywającą się dawno, dawno temu w odległej galaktyce. Odpowie za nią  Cezary Żołyński - aktor i reżyser teatralny, który prywatnie jest wielkim fanem świata stworzonego przez George'a Lucasa. Artysta należy do międzynarodowej organizacji o nazwie Legion 501, w ramach której miłośnicy "Star Wars" z całego świata zrzeszają się i posługują wiernymi replikami kostiumów i przedmiotów z uniwersum "Gwiezdnych Wojen" na różnego rodzaju zlotów i wydarzeniach. 

Polecamy

Żołyński, który swego czasu pełnił funkcję dowódcy polskiego oddziału Legionu 501, postanowił napisać sztukę i wystawić ją na deskach teatru, w którym na co dzień pracuje. Okazuje się, jednak, że to nie aktor jest pomysłodawcą przedstawienia.

Gdy kilkanaście lat temu założyliśmy w Gorzowie stowarzyszenie Dagobah, dyrektor Jan Tomaszewicz zapytał mnie: "A może byś tak zrobił jakiś spektakl z Gwiezdnymi Wojnami?". No i ten pomysł tak leżał i leżał. A że w ostatnich miesiącach było więcej czasu na jego dokończenie, to w końcu będzie można go wystawić.

Twórca postanowił zdradzić, o czym będzie sztuka i kto zostanie jej protagonistą.

Ona będzie o strachu, o tym, jak go przełamywać. Bohaterem sztuki będzie Gook, który się wszystkiego boi, a strach ogranicza wszystkie jego działania. Jednym z bohaterów będzie też postać z "Gwiezdnych Wojen".

Na razie jednak nie podano, o którego filmowego bohatera chodzi. Żołyński nie wyjawił również, w kogo sam się wcieli w "Opowieści droida".

Polecamy

"Opowieść Droida" - kiedy premiera polskiej sztuki "Star Wars"?

Przeniesienie świata science fiction na deski teatru nie jest łatwym zadaniem. Teatr, jako statyczna dziedzina sztuki zdaje się być nieprzystająca do świata "Star Wars". To raczej kino charakteryzuje się różnego rodzaju widowiskowymi scenami akcji. Z tego powodu sztuka będzie połączeniem tradycyjnej gry aktorskiej, lalkarstwa i wykorzystania nowych technik teatralnych - różnego rodzaju multimediów.

Dzięki wprowadzeniu projekcji będzie można te dwa światy ze sobą połączyć.

Scenariusz jest już niemal gotowy. Obecnie trwają prace nad muzyką i scenografią. Przewidywana premiera "Opowieści droida" ma się odbyć 1 czerwca 2021 roku. Trudno jednak przewidzieć jak potoczy się sytuacja w Polsce i czy rząd nie postanowi ponownie zamknąć ośrodków kultury z powodu pandemii koronawirusa. Żołyński zapewnia, że jeśli dojdzie do planowanego termin premiery, sztukę będą mogły obejrzeć nie tylko dzieci, ale również dorośli fani "Gwiezdnych Wojen".

Polecamy
Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.