Jak brzmi młodzieżowe słowo roku 2017? Internauci mają powód do śmiechu xD

Aleksandra Degórska
13.12.2017 15:17
Jak brzmi młodzieżowe słowo roku 2017? Internauci mają powód do śmiechu xD Fot. materiały prasowe

Tego chyba nikt się nie spodziewał. Sprawdźcie, czy Wy też używacie tego słowa na co dzień.

Każde pokolenie ma swoje własne słownictwo, które ciężko zrozumieć innym generacjom. Jak co roku www.sjp.pwn.pl WN PWN, Instytut Języka Polskiego UW oraz słownik miejski.pl. podjął się ciężkiego zadania, by wybrać młodzieżowe słowo roku.

W głosowaniu w plebiscycie wzięło udział 5000 osób, a zwycięzca wcale nie zebrał największą ilość głosów.

Młodzieżowe słowo roku 2017 - znamy zwycięzcę

Tak na stronie sjp.pwn.pl przedstawiono wyniki głosowania:

Najwięcej – 417 – padło na zeszłorocznego zwycięzcę – rzeczownik sztos. Na drugim miejscu z 269 głosami jest neologizm dwudzionek, który ma zastąpić weekend. 227 głosów oddano na wyraz XD w komunikacji pisanej, później dziś także element języka mówionego, zapisywany w zgłoszeniach także iksde.

Słowo sztos wygrało plebiscyt również w 2016. Według zasad zeszłoroczny zwycięzca nie może ponownie wygrać konkursu. Drugie miejsce zajęło słowo dwudzionek, które jest purystycznym pomysłem wyśpiewanym jeszcze przez Juliana Tuwima. Tym samym zwycięzcą zostało XD.

Tak zostało opisane to słowo:

Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech. Jest więc znakiem ikonicznym. XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003 (pierwszy wpis w słowniku slangu Urban Dictionary).

Internauci przyjmują tę decyzję z przymrużeniem oka, bo nie każdy uważa, by XD było w ogóle uznawane za słowo. Co więcej przyznano nagrody w kategoriach: najciekawszy neologizm i najciekawsza metafora. Jeżeli chodzi o neologizmy to organizatorzy konkursu zwrócili uwagę na smartwica (uzależnienie od smartfonów), odjaniepawlić/odjaniepawlać (coś się niespodziewanie wydarzyło). W kwestii neosemantyzmów wyróżniono rzeczownik pocisk i czasownik pocisnąć kogoś (cięta riposta)

 

Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.