Koncert wspominkowy Romualda Lipki z Budki Suflera bez Budki Suflera. Muzycy protestują przeciwko decyzji TVP

01.09.2020 12:49
Romuald Lipko|undefined Fot. Romana Makówka, Antyradio.pl

Koncert „Cisza jak ta. Muzyka Romualda Lipki” odbędzie się bez Budki Suflera. Lubelski muzyk był z nią związany przez całe artystyczne życie, organizatorzy programu festiwalu „Opole 2020” nie przewidzieli jednak występu tej formacji w koncercie zorganizowanym ku pamięci kompozytora.

Romuald Lipko zmarł w lutym 2020 roku po długiej i wyczerpującej walce z choroba nowotworową. Pamięć twórcy postanowiono uczcić na festiwalu w Opolu, który z powodu koronawirusa został przeniesiony na wrzesień.

6 września 2020 odbędzie się koncert „Cisza jak ta. Muzyka Romualda Lipki”, mający przypomnieć twórczość lidera Budki Suflera. Wśród wykonawców zabraknie jednak lubelskiej formacji.

Przeczytaj także

Muzycy tworzący wraz z Lipko zespół napisali do TVP, organizatora koncertu, list otwarty w którym piszą o uniemożliwieniu im wypełnienia „moralnych zobowiązań wobec śp. Romualda Lipko i należyte Jego uczczenia”. Telewizja odpowiedziała, że Budka Suflera została zaproszona, odmówiła jednak udziału w wydarzeniu.

Koncert twórczości Romualda Lipki z Budki Suflera bez Budki Suflera. Zespół oskarża TVP

Budka Suflera wystosowała na Facebooku list otwarty do TVP, w którym z żalem informuje o braku możliwości uczczenia pamięci swojego lidera w dedykowany mu koncercie.

TVP odpowiedziało, że Budka Suflera została zaproszona do udziału w wydarzeniu, ale zespół odmówił udziału w koncercie w planowanym kształcie.

Pierwszy raz w marcu br. z panem T. Zeliszewskim kontaktował się Bolesław Pawica, reżyser koncertu. Ze względu na pandemię prace nad organizacją festiwalu zostały wstrzymane. Po wznowieniu prac i przeniesieniu festiwalu na wrzesień, w sierpniu br. Marek Sierocki, dyrektor artystyczny festiwalu złożył kolejną propozycję udziału w koncercie, ale muzycy również z niej nie skorzystali.

Nieco światła na zagadkową odpowiedź rzucił Marek Sierocki:

Pan Zeliszewski oczekiwał, że będzie to koncert z utworami, które Romuald Lipko napisał dla Budki Suflera. Twórcy koncertu postanowili jednak uczcić pamięć Romualda Lipki poprzez zaprezentowanie całej twórczości tego wyjątkowego artysty, a nie tylko utworów, które stworzył dla Budki Suflera. Ta koncepcja nie spodobała się członkom zespołu, którzy odmówili występu tego wieczoru na deskach amfiteatru opolskiego.

Wiadomo, że w ramach koncertu Koncert „Cisza jak ta. Muzyka Romualda Lipki” wystąpią: Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Andrzej Lampert, Beata Kozidrak, Justyna Steczkowska, Kamil Bednarek, Ania Dąbrowska, Katarzyna Cerekwicka, Feel, Blue Cafe, Sławek Uniatowski, Marcin Wyrostek, Red Lips, Sound’n’Grace, Igor Herbut i Kuba Badach.

Zobacz także: Budka Suflera miała zagrać z Ozzym Osbournem: Bardzo żałujemy, że do tego nie doszło

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.