Magda Umer o "Osieckiej" w TVP: "Nie można z jednej strony wydawać pieniędzy na taki serial, a z drugiej kłamać w Wiadomościach"

11.01.2021 15:45
Agnieszka Osiecka Fot. ADAM JAGIELAK/East News

Magda Umer nie chce oglądać serialu o Osieckiej, bo sprzeciwia się propagandzie w Wiadomościach na TVP.

25 grudnia 2020 w TVP 1 zaczęło emitować serialową biografię Agnieszki Osieckiej. Produkcja miała zadebiutować latem, ale z powodu pandemii koronawirusa premierę przeniesiono na zimę. Młodą poetkę zagrała  Eliza Rycembel, zaś Magdalena Popławska wcieliła się w dorosłą Osiecką. Twórcy serialu postanowili skontaktować się z bliskimi osobami poetki przed nagraniami, ale nie wszyscy chcieli współpracować z TVP. Magda Umer, przyjaciółka Osieckiej, w rozmowie z wp.pl wyznała, że odcięła się od telewizyjnej produkcji, bowiem nie zgada się z tym, co robi Jacek Kurski.

Polecamy

Magda Umer o "Osieckiej" w TVP: "Nie można wydawać pieniędzy na taki serial, a z drugiej strony kłamać w Wiadomościach"

Piosenkarka Magda Umer przez wiele lat przyjaźniła się z Agnieszką Osiecką i wykonywała jej piosenki. Pod koniec życia poetki, Umer przeprowadziła z nią wywiad rzekę "Rozmowy o zmierzchu i świcie" w 1996 roku i pomogła wydać korespondencję Osieckiej z Jeremim Przyborą. Nic zatem dziwnego, że twórcy serialu chcieli skonsultować scenariusz właśnie z Magdą Umer, jednak artystka na to się nie zgodziła:

Jeśli ktoś gdzieś pisze, że Agnieszka Osiecka coś mi powiedziała przez telefon pijana, a ja to potem rzekomo zdradziłam scenarzystom, to kłamstwa. Po pierwsze ja się przyjaźniłam z trzeźwą Agnieszką. Po drugie: nie zgodziłam się na rozmowę z nikim, kto pracował nad tym serialem. Nie powiedziałam im ani słowa.

Reżyser Michal Rosa i kostiumolog Ewa Gronowska nie zdołali jej przekonać, by zmieniła zdanie:

Jestem wierna swojemu światopoglądowi. Moja niezgoda na to, co robi w TVP pan Jacek Kurski, jest tak silna, że musiałam odmówić. Nie można z jednej strony wydawać pieniędzy na kulturę, nawet na taki serial jak "Osiecka", a z drugiej kłamać i uprawiać propagandę w Wiadomościach.

Mimo tego, że Umer lubi aktorki wcielające się w Osiecką, nie obejrzy na razie tego serialu:

Ale ja, niestety, muszę być wierna sobie. Chciałbym, aby to był serial dobry, a nawet wybitny i aby ludzie się nim zachwycali. Chciałabym, aby życie Agnieszki zostało w nim ciekawie opowiedziane. Ale ja to obejrzę dopiero, jak zmieni się prezes TVP.
Polecamy

Serial Osiecka liczy trzynaście odcinków i emitowany jest w niedziele o 20:15 na TVP 1. Rodziców głównej bohaterki zagrali Maria Pakulnis i Jan Frycz, a macochę Wiktoria Gorodecka. W Marka Hłaskę wcielił się Jędrzej Hycnar, Wojciecha Frykowskiego zagrał Mikołaj Roznerski, a Jeremiego Przyborę - Grzegorz Małecki.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.