Marvel zmienia genezę Avengers. Dodano nowego członka założyciela

Sergiusz Kurczuk
18.01.2018 16:08
Marvel zmienia genezę Avengers. Dodano nowego członka założyciela Fot. kadr z filmu Avengers

Okazuje się, że Iron Man, Thor, Ant-man, Wasp i Hulk nie byli jedynymi herosami, którzy założyli grupę Avengers. Do pierwszego składu należała również tajemnicza Voyager. 

Po 55 latach od wydania pierwszego numeru serii „Avengers” wydawnictwo Marvel Comics postanowiło dopisać nową postać. Najnowszym pomysłem szefów firmy na ukazanie złożonego świata jest nawiązanie do klasycznych komiksów. Innymi słowy, twórcy mają przywrócić status quo herosom, którzy w ciągu ostatnich lat przeszli wiele metamorfoz. Relaunch „Marvel Legacy” przywrócił już na przykład do życia część uśmierconej grupy X-Men. Avengers też nie pozostali bez zmian. Mark Waid, Jim Zub i Al Ewing postanowili pogrzebać przy komiksie Stana Lee i Jacka Kirby'ego wydanym w połowie 1963 roku, na łamach, którego Iron Man, Thor, Ant-Man, Wasp i Hulk zawiązali supergrupę.

„Avengers: No Surrender” - kim jest Voyager?

W 675. numerze „Avengers” rozpoczął się event zatytułowany „Avengers: No Surrender”, który ma potrwać przez najbliższe 4 miesiące i składać się z 16 części rozrzuconych po różnych seriach Marvela. Cała Ziemia wraz z jej mieszkańcami zostaje porwana w niewyjaśnionych okolicznościach. Tajemnicza postać postanawia wezwać na ratunek członków Avengers, którzy są w stanie rozwiązać zagadkę. W 676 numerze postacią okazuje się Voyager. Nic Wam nie mówi to imię? To macie problem, bo herosi, którzy się z nią spotykają... wydają się znać kobietę od lat. Pod koniec numeru tajemnica zostaje rozwiązana. Okazuje się, że Voyager była przy najważniejszych wydarzeniach grupy. Brała udział w powoływaniu Avengers do życia. Poza tym jako jedyna oprócz Kapitana Ameryki została w składzie, do którego w 16. numerze dołączyli Scarlet Witch, Quicksilver i Hawkeye. To ona, a nie Hank Pym wypowiedziała słynne słowa: „Nawet android może płakać”, w 58. numerze, kiedy do grupy dołączył Vision. Jak wytłumaczono fakt, że czytelnicy nigdy przedtem nie słyszeli o żadnej Voyager?

Avengers #676 Fot. foto: materiały prasowe

Retcon - co to jest?

Odpowiedzią na to pytanie jest oczywiście magiczny zabieg zwany potocznie retconem. Retcony pojawiają się we wszelkich tekstach kultury o charakterze serialu bądź dłuższej serii. Są to wszystkie wydarzenia, które po jakimś czasie zostają dopisane do historii, która już się wydarzyła. Jakie wytłumaczenie znaleźli scenarzyści 675. numeru „Avengers”? Okazało się, że pamięć o Voyager została wymazana ze strumienia czasu podczas jednej z potyczek z Kangiem Zdobywcą. Doszło do tego na łamach 70. i 71. numeru „Avengers”, gdy herosi byli wykorzystani jako pionki w starciu Kanga z Grandmasterem. Voygaer posiada moce manipulowania czasem. Konfrontacja z Victory spowodowała, że bohaterka osiągnęła masę krytyczną. Voyager zniknęła z czasoprzestrzeni i wspomnień swoich towarzyszy. Powróciła po latach dzięki ruchowi obrotowemu Ziemi i nagle wszyscy sobie o niej przypomnieli.

Czy komiksowy świat zmienił się na zawsze, a może Voyager nie jest tym, za kogo się podaje i cała historia jest jedną wielką mistyfikacją? Dowiemy się z kolejnych komiksów eventu „Avengers: No Surrender”. 

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.