Microsoft boi się poglądów Notcha? Usuwa wzmianki o twórcy z Minecrafta

Michał Tomaszkiewicz
29.03.2019 11:42
Minecraft|undefined Fot. materiały prasowe

Minecraft to gra, która stała się prawdziwym fenomenem i rozpalała nastolatków, zanim na scenie pojawił się Fortnite. Stworzony przez o Markusa „Notcha” Perssona dla zabawy tytuł przyniósł mu sławę i fortunę – za 2,5 mld dolarów odkupił go Microsoft, który zaczął odcinać się od twórcy.

Minecraft narodził się jako projekt bardzo kameralny – gra została stworzona w ramach nauki programowania. Markus „Notch” Persson włożył w niego nie tylko czas, lecz także i serce, umieszczając liczne ciekawostki już na poziomie menu głównego.

W części z nich Notch przypominał, kto jest twórcą Minecrafta. Osoby uruchamiające grę mogły przeczytać między innymi następujące krótkie komunikaty:

  • Made by Notch! (Stworzone przez Notcha!)
  • The Work of Notch! (Dzieło Notcha!)
  • 110813! (data ślubu Perssona )

W najnowszej wersji Minecrafta te komunikaty zostały usunięte z puli pokazywanych graczom tekstów – stało się tak najprawdopodobniej z powodu chęci odcięcia się Microsoftu od mającej kontrowersyjne poglądy Notcha.

Przeczytaj także

Microsoft usunął wzmianki o autorze z Minecrafta. Odcina się jego poglądów

Notch aktywnie udziela się w mediach społecznościowych, prezentując punkt widzenia określany często jako antyfeministyczne, rasistowskie i homofobiczne. Persson znany jest także jako zwolennik teorii spiskowych.

Możliwe, że domysły dotyczące powodów usunięcia wzmianek o autorze z ekranu menu Minecrafta same w sobie są teorią spiskową – Microsoft mógł chcieć po prostu zunifikować wyświetlające się komunikaty, które w większości są odniesieniami do popkultury lub cytatami.

Pokazywanie informacje o autorze gry (który z jej rozwijaniem nie ma już od lat nic wspólnego) mogło być po prostu uznane za nieprofesjonalne.

Zobacz także: >> Microsoft otworzył w Warszawie minecraftowy escape room <<

Markus „Notch” Persson nie zniknął całkowicie z Minecrafta – wymieniany jest jako autor w spisie programistów pracujących nad grą.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.