Najbogatszy Polak chce zbudować u nas elektrownię jądrową

22.10.2019 13:03
elektrownia jądrowa|undefined Fot. Shutterstock

Mały, modułowy reaktor o mocy 300 MWe chce uruchomić w Polsce należąca do Michała Sołowowa spółka Synthos. Elektrownia atomowa ma zacząć działać w przeciągu 10 lat.

W Polsce od lat toczą się dyskusje związane z energetyką jądrową. Ta najbezpieczniejsza i najbardziej przyjazna środowisku technologia napotykane w naszym kraju na ostro sprzeciw.

Wynika on po części z obaw wzniecanych przez awarię reaktora w Czarnobylu i wyolbrzymionych skutkach tego zdarzenia. Dużo do powiedzenia mają także przedstawiciele branży węglowej, jako że to z „czarnym złotem” politycy wciąż wiążą bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Przeczytaj także

Przeciwnicy elektrowni jądrowych nie zdają sobie zazwyczaj sprawy, że pod Warszawy od lat działa reaktor Maria, wytwarzający znaczną część wykorzystywanego w medycynie na całym świecie technetu.

Strategia „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” zakłada wybudowanie w naszym kraju pierwszej elektrowni jądrowej o mocy 1-1,5 GW do 2033. W 2043 roku reaktory atomowe mają już dostarczać 6 do 9 GW.

Wygląda na to, że zanim powstaną elektrownie jądrowe spółek kontrolowanych przez skarb państwa, swoje własne reaktory uruchomią przedsiębiorstwa prywatne. Synthos podpisał właśnie porozumienie o sprawdzeniu potencjału małego bloku modułowego BWRX-300 w Polsce.

Najbogatszy Polak chce zbudować małą elektrownię jądrową

Informację o osiągnięciu porozumienia z polskim odbiorcą podał producent reaktora, japońskie przedsiębiorstwo GE Hitachi Nuclear Energy.

Mały Modułowy Reaktor BWRX-300 może zostać zbudowany i uruchomiony w przeciągu 10 lat, chociaż zawarta umowa jeszcze tego nie przesądza. Pierwszym etapem będzie sprawdzenie opłacalności inwestycji, wpływu środowiskowego oraz reakcji mieszkańców, w pobliżu których może potencjalnie powstać mała elektrownia jądrowa.

Michał Sołowow, najbogatszy Polak i właściciel spółki Synthos, w energetyce jądrowej widzi rozwiązanie problemów Polski z suwerennością energetyczną oraz zmniejszeniem wpływu na ocieplenie klimatu.

Małe reaktory jądrowe mogą odegrać wielką rolę w rozwiązywaniu polskich problemów energetycznych, w tym modernizacji sektora energetycznego oraz osiągnięciu niezbędnego i odpowiedzialnego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Użycie SMR do generowanie czystej energii zwiększy nasze szanse na odejście od węgla i będzie miało pozytywny wpływ na naszą gospodarkę oraz naród.

Wybrany przez Synthos blok BWRX-300 to 10. generacja reaktorów jądrowych chłodzonych wodą opracowanych przez GE Hitachi Nuclear Energy. Producent chwali się, że dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań wybudowanie małego reaktora jądrowego jest tańsze nawet o 60% ma 1 MW mocy w porównaniu do dużych, tradycyjnych elektrowni jądrowych.

BWRX-300 jest w stanie dostarczać 300 MW energii elektrycznej, co jest wartością wystarczającą do całkowitego zasilenia miasta liczącego około 100 000 mieszkańców.

Koszt budowy elektrowni korzystającej z reaktora BWRX-300 szacowany jest na 1 mld dolarów. Nie podano, jakie lokalizacje rozważane są dla inwestycji.

Zobacz także: „Czarnobyl”: fikcja jak rzeczywistość? Zestawienie materiałów dokumentalnych z ujęciami z serialu [WIDEO] 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.