Nie żyje Joel Schumacher - twórca "Batmana" i "Straconych chłopców"

23.06.2020 08:33
Joel Schumacher|undefined Fot. MARCOCCHI GIULIO/SIPA/EAST NEWS

Zmarł Joel Schumacher - reżyser i scenarzysta filmowy słynący z takich filmów jak "Batman i Robin", "Batman Forever", "Straceni chłopcy" czy "Upadek".

22 czerwca 2020 roku odszedł Joel Schumacher - słynny reżyser i scenarzysta filmowy. Miał 80 lat. Przegrał walkę z nowotworem.

Nie żyje Joel Schumacher

Informację o śmierci filmowca podał portal Variety. Według przedstawicieli Schumachera reżyser od wielu miesięcy zmagał się z rakiem. Niestety jego organizm nie wytrzymał i artysta zmarł. Odszedł w Nowym Jorku - mieście, z którego pochodził. Jego najbardziej znane filmy to sławetna seria o Mrocznym Rycerzu: "Batman i Robin" oraz "Batman Forever". To jednak niejedyne dokonania Schumachera.

Przyszedł na świat 29 sierpnia 1939 roku w Nowym Jorku. Był wychowywany przez matkę po tym, jak ojciec zmarł, gdy Schumacher miał 4 lata. Każdą wolną chwilę spędzał w kinie. Jednak w 1965 roku ukończył Parsons School of Design i marzył o pracy projektanta. Spełniał się w tym zawodzie w Henri Bendel. Prowadził też własny butik oraz studiował wzornictwo przemysłowe i projektowanie odzieży w nowojorskim Fashion Institute of Technology. Szybko jednak dotarło do niego, że prawdziwym powołaniem jest kinematografia.

Z tego powodu przeniósł się do Los Angeles, gdzie rozpoczął pracę na planach filmowych jako kostiumolog. Pracował przy takich tytułach jak "Graj jak z nut", "Ostatnie słowo Sheili", "Zakochany Blume", "Śpioch" Woody'ego Allena, "Więzień Drugiej Alei" czy  "Wnętrza". Próbował też swoich sił w scenariopisarstwie, tworząc skrypty do takich produkcji jak "Błysk" i "Myjnia".

W 1974 roku rozpoczął karierę reżysera dramatem biograficznym "Virginia Hill", w którym wystąpili Dyan Cannon i Harvey Keitel. Była to jednak produkcja telewizyjna. Reżyserski debiut kinowy nastąpił w roku 1981. Mowa o całkiem popularnej swego czasu komedii science fiction "O kobiecie, co malała". Uznanie widzów zdobył jednak swoimi kolejnymi filmami - melodramatem "Ognie świętego Elma" oraz kultowym horrorem "Straceni chłopcy".

W latach 90. postały jego najsłynniejsze filmy - "Linia życia", "Upadek", "Klient", "Czas zabijania", "Osiem milimetrów", a także wspomniane wcześniej dwie produkcje o Batmanie. W 2004 roku stworzył adaptację "Upiora w operze". Film zdobył trzy nominacje do Oscara. Był również reżyserem wielu teledysków. Współpracował między innymi z INXS, Lennym Kravitzem, Sealem, The Smashing Pumpkins, Scars On Broadway czy The Killing Floor. Po raz ostatni na planie w roli reżysera obecny był w 2013 roku. Stworzył wtedy dwa odcinki drugiego sezonu "House of Cards"

Joel Schumacher słynął nie tylko ze swoich filmów. Był jednym z reprezentantów społeczności LGBT. Przez większość swojej kariery otwarcie mówił o swoim homoseksualizmie. 

Zobacz też: Czy „Batman i Robin” to film gejowski? Jego twórca odpowiada

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.