Notre-Dame - Assassin’s Creed: Unity pomoże w odbudowie katedry

Michał Tomaszkiewicz
17.04.2019 11:03
Notre Dame w  Assassin’s Creed: Unity|undefined Fot. kadr z wideo

Katedra Notre-Dame została uszkodzona w pożarze – cyfrowa wersja zabytku, stworzona na potrzeby gry Assassin’s Creed: Unity, ma się jednak świetnie. Model przygotowany przez Ubisoft jest tak dokładny, że najprawdopodobniej zostanie użyty do doprowadzenia świątyni do stanu identycznego z oryginalnym.

800 lat historii niemal poszło z dymem – część zabytkowego wyposażenia udało się co prawda uratować, często w akcjach w których ryzykowano ludzkim życiem, zniszczenia są jednak rozległe i przygnębiające – katedra straciła dach, a wnętrze w dużej mierz obróciło się w popiół.

Francuzi nie zamierzają się poddawać i zapowiedzieli już, że Notre-Dame zostanie odbudowana. Będzie to wymagało znacznych nakładów finansowych, ale o pieniądze raczej nie ma się co martwić, jako że francuscy miliarderzy błyskawicznie zaczęli sypać setkami milionów euro. Problemem jest odbudowanie katedry do stanu identycznego z oryginalnym.

Polacy zmagali się z tym podczas odbudowy Starego Miasta w Warszawie – wygląd kamienic z zewnątrz wzorowano na archiwalnych zdjęciach, wnętrza były już jednak budowane według ówczesnych standardów. Nie próbowano nawet odtworzyć pierwotnego rozkładu pomieszczeń w budynkach.

W przypadku katedry Notre-Dame architekci nie będą narzekać na brak materiałów źródłowych – z pomocą przyjdzie im między innymi Assassin’s Creed: Unity.

Przeczytaj także

Katedra Notre-Dame – odbudowa możliwa dzięki modelowi z Assassin’s Creed: Unity

Na potrzeby gry Assassin’s Creed: Unity stworzono bardzo dokładny trójwymiarowy obiekt. Architekci będą więc dysponować laserowymi skanami wnętrza, w których położenie poszczególnych detali określone jest z dokładnością do milimetrów, oraz teksturami z gry Ubisoftu.

Twórczyni modelu katedry Notre- Dame w Assassin’s Creed: Unity, Caroline Miousse, chwaliła się że dzięki latom pracy przeskanowała i uwieczniła każdą cegłę, tak że w grze można zobaczyć niezwykle wierną kopię świątyni. Ta dbałość o szczegóły może okazać się być niebywale pomocna w trakcie prac naprawczych - czy jednak specjaliści zdecydują się na skorzystanie z modelu z gry, pokaże czas.

Zobacz także: >> Chernobylite wprost z Czarnobyla trafił na Kickstartera <<

Technikę pozwalającą na bardzo szczegółowe odwzorowanie rzeczywistości w modelach 3D od lat rozwija polskie studio The Farm 51 – efekty można było zobaczyć w World War 3, w którym odtworzono centrum Warszawy, ekipa dewelopera wybrała się także do Strefy Wykluczenia w Czarnobylu, dzięki czemu Zona jak żywa zawita do nadchodzącego Chernobylite.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.