Nowy, groźny narkotyk w Polsce. Po zażyciu przestaje się oddychać

16.07.2020 10:23
narkotyki|undefined Fot. Shutterstock

Sprzedawany jako dopalacz etazen jest 60 razy silniejszy od morfiny. Jego zażycie stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ostrzeżenia przed nowym, groźnym narkotykiem pochodzą od Głównego Inspektora Sanitarnego. Należący do grupy opioidów etazen został wykryty na terenie naszego kraju po raz pierwszy. Sprzedawany był w Łodzi jako „dopalacz”, w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu.

Jak podaje GIS, etazen uznawany jest za zamiennik heroiny lub fentanylu. Rozprowadzany jest jako proszek oraz susz do palenia, liquid do e-papierosów oraz spray donosowy.

Przeczytaj także

Zażywanie etazenu jest szczególnie niebezpieczne ze względu na jego właściwości toksyczne oraz wyjątkowo silne działanie: Główny Inspektor Sanitarny podał, że nowy narkotyk jest 60 razy mocniejszy niż morfina. Ryzyko przedawkowania jest więc bardzo wysokie.

Nowy, groźny narkotyk wykryty w Polsce. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed etazenem

GIS ostrzegł, że po zażyciu etazenu (a także innych opioidów), trzeba liczyć się z zaburzeniami świadomości (osoba pod wpływem jest zwykle „splatana i podsypiajaca”). Objawami są wąskie („szpilkowate”) źrenice , bradykardia (zwolnienie czynności serca) oraz niskie ciśnienie tętnicze.

gis_etazen_02 Fot. foto: materiały prasowe GIS

Najgroźniejszym efektem jest zaburzenia oddechowe, w tym całkowite zatrzymanie oddechu, co prowadzi do śmierci osoby zażywającej etazen. Działania ratunkowe podejmowane przez lekarzy są o tyle trudne, że „dopalacze” mają bardzo zmienny skład, nigdy nie wiadomo więc, co dokładnie zażyła osoba potrzebująca pomocy i jak najlepiej można jej pomóc.

Główny Inspektor Sanitarny często angażuje się w walkę z zażywaniem narkotyków. GIS ostrzegał już w 2020 roku o pojawieniu się w naszym kraju syntetycznego haszyszu, w którym znajdują się związki chemiczne wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia.

Zobacz także: GIS ostrzega przed sztucznym haszyszem. „Może powodować zgon” 

 

Michał Tomaszkiewicz|undefined
Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.