Oprogramowanie do okradania bankomatów do kupienia w internecie

Michał Tomaszkiewicz
19.10.2017 11:21
Oprogramowanie do okradania bankomatów do kupienia w internecie Fot. materiały prasowe

W internecie można kupić od przestępców licencję na oprogramowanie służące do okradania bankomatów. Wystarczy je zainstalować, wybrać kwotę do wypłacenia i podstawić worek na pieniądze.

W skład Cutler Makera wchodzą trzy aplikacje. Używanie ich nie wymaga praktycznie żadnej wiedzy hakerskiej – do odpowiedniego okienka wpisuje się kwotę do wypłacenia, a następnie naciska przycisk na ekranie.

Za możliwość używania oprogramowania do okradania bankomatów należy zapłacić 5000 dolarów. Kwota ta może jednak zwrócić się przestępcom bardzo szybko – w sieci można znaleźć filmiki pokazujące rozwiązanie w akcji. W ciągu zaledwie 30 sekund złodziejom udało się wyciągnąć z bankomatu 36 000 euro.

Instalacja Cutler Makera wymaga na szczęście dostępu do wnętrza bankomatu – aplikację należy uruchomić z pamięci USB. Dla osób zaznajomionych z działaniem komputerów nie będzie to jednak stanowiło dużego problemu – o ile uda im się otworzyć obudowę bankomatu.

foto: Kaspersky Labs Fot. foto: Kaspersky Labs

Jedną z opcji przydatnych przestępcom jest wyświetlanie kwoty przechowywanej przez dany bankomat – dzięki temu mogą szybko stwierdzić, czy opłaca im się wypłacać pieniądze, czy też powinni poszukać lepiej zaopatrzonego urządzenia.

foto: Kaspersky Labs Fot. foto: Kaspersky Labs

Cztery rzędy przycisków odpowiadają czterem kasetom na pieniądze używanym w bankomatach. „CHECK HEAT” wypłaca jeden banknot z wybranego zasobnika, „start cooking!” rozpoczyna proces wydawania 50 zestawów po 60 banknotów w każdym.

Przestępcy coraz częściej wychodzą w internecie z ukrycia. W Rosji można wręcz wziąć udział w specjalistycznym szkoleniu, po odbyciu którego zyskuje się tytuł oszusta internetowego i umiejętności niezbędne do oszukiwania i naciągania użytkowników sieci.

Na sprzedaż wystawiono także złośliwe oprogramowanie typu ransomware, nazwane pieszczotliwie Satan – użytkownicy mieli dostawać pieniądze za każdego znajomego, którego udało się nim zainfekować.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.