Pandemia doprowadziła do ogromnego wzrostu chorób psychicznych

20.08.2020 14:48
Załamanie|undefined Fot. shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Pandemia koronawirusa prowadzi do wzrostu zaburzeń psychicznych. Hiszpania przestaje sobie radzić z rosnącym problemem.

Od końca lutego na świecie trwa pandemia koronawirusa. Łączna liczba zdiagnozowanych przypadków to aktualnie niemal 22,5 miliona osób. Prawie 800 tysiącom osób nie udało się pokonać zakażenia. W związku ze wzrostem zakażeń w niemalże każdym państwie na świecie wprowadzono wiele zmian. Z kolei w ich wyniku wiele osób straciło pracę, hobby czy możliwość kontaktu z przyjaciółmi i rodzinami.

Pandemia doprowadziła do wzrostu chorób psychicznych

W Hiszpanii przypadków zakażeń odnotowano przeszło 370 tysięcy, zmarło niemal 30. Tamtejsze media donoszą, że statystyki medyczne państwa wskazują iż coraz więcej obywateli kraju cierpi na zaburzenia psychiczne wywołane pandemią.

Przeczytaj także

Jak czytamy na dziennik.pl, około 46 procent Hiszpanów jest poważnie zagrożonych chorobami psychicznymi. Z kolei opieka zdrowotna rozkłada ręce, ponieważ nie może zaopiekować się większą liczbą pacjentów.

Stowarzyszenie medyczne AMAI-TLP nie podaje dokładnych danych, jednak w najnowszym raporcie cytowanym przez "20Minutos" mówi o rosnącej liczbie samobójstw w Hiszpanii. Nasilają się także próby okaleczeń oraz kryzysy związane ze stanami lękowymi.

Przedstawiciele AMAI-TLP podkreślają, że przez skupienie uwagi służby zdrowia na chorych na COVID-19 zaniedbano zdrowie psychiczne obywateli. Sytuacji nie ułatwiła izolacja, która sprzyja pogorszeniu stanu psychicznego wielu odseparowanych od świata.

Przeczytaj także
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.