Podsiadło, Gajos, Stuhr i inni nagrali poradnik "od facetów dla facetów". Tłumaczą, jak wspierać kobiety

29.11.2020 17:28
Dawid Podsiadło Fot. Karol Makurat/REPORTER

Znani polscy artyści nagrali film nawiązujący do Strajku Kobiet. W otoczeniu czerwonych błyskawic opowiedzieli, w jaki sposób wspierać kobiety, żeby nie zabierać im głosu i nie narzucać swojej woli. 

Na kanale The Girl Who Fell On Earth na YouTubie pojawił się film z udziałem znanych polskich artystów. Aktorzy, muzycy i pisarze nagrali apel do mężczyzn w formie poradnika. Mówią w nim, w jaki sposób być fair wobec kobiet i jak je wspierać.

Podsiadło, Gajos, Stuhr i inni w poradniku "od facetów, dla facetów"

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny opublikował decyzję w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Od tamtego czasu setki tysięcy Polek i Polaków wychodzi na ulicę, aby pokazać swój sprzeciw wobec wyroku.

Strajk Kobiet. Poradnik "od facetów, dla facetów"

Często nawet te osoby, które popierają Strajk Kobiet, nie do końca radzą sobie z publicznymi wypowiedziami na ten gorący ciągle temat. Wielu ponoszą emocje, inni nie do końca zdają sobie sprawę, że stosowaną narracją powielają stereotypy, a nawet bywają seksistowscy. W związku z tą niekończącą się dyskusją w sieci (i nie tylko) Matylda Damięcka oraz Piotr Stankiewicz przygotowali poradnik, dla każdego, kto chce wspierać kobiety, ale nie do końca wie, jak to robić.

Zobacz także

W nagraniu poradnika "od facetów, dla facetów" wzięło udział grono świetnych polskich artystów. W otoczeniu nawiązującym do strajków i ozdobionym przez czerwone błyskawice kadrze tekst Stankiewicza czyta Dawid Podsiadło, Janusz Gajos, Bartłomiej Topa, Mateusz Damięcki, Tomasz Organek, Sławek Uniatowski, Michał Rusinek, Czesław Mozil, Jerzy Radziwiłowicz, Robert Makłowicz, Igo Walaszek, Mariusz Szczygieł, Andrzej Wrona, Marcin Orliński, Piotr Stankiewicz, Radek Łukasiewicz, Łukasz Orbitowski i Maciej Stuhr.

Jak słyszymy we wstępie filmu:

Wielu z nas chce wspierać kobiety w tym, co się dzieje. Ale warto zastanowić się, jakie wsparcie jest potrzebne, a jakie jest tylko powielaniem stereotypów i karmieniem ego.

Poradnik zawiera 13 krótkich punktów, które jednocześnie są radami, w jaki sposób być prawdziwym wsparciem dla kobiet w tym szczególnym dla nich czasie. Oto one:

 1. Nie przemawiajmy do kobiet. Mówmy do innych mężczyzn.
 2. W szczególności mówmy do tych mężczyzn, którzy nie ogarniają tematu. Mówmy, żeby ogarnęli, i temat i siebie. Jeżeli uważamy się za sojuszników kobiet, to nie jest naszym zadaniem do czegokolwiek kobiety przekonywać. Naszym zadaniem jest przemówić do rozumu tym mężczyznom, którzy nie ogarniają.
 3. Bądźmy dorośli - gimnazjum już się skończyło. Nie sprowadzajmy sprawy do absurdu, gdy tylko nam wygodnie.Przestańmy mówić w imieniu kobiet, nie zabierajmy im głosu, nie sugerujmy, że lepiej od nich wiemy, o co chodzi w ich walce o ich prawa. I serio, darujmy sobie dobre rady.
 4. I nie, mężczyzna nie ma milczeć, ma sporą pracę do wykonania. Nad sobą i nad innymi mężczyznami.
 5. Nasza rola polega na tym, żeby wreszcie posłać na śmietnik historii tę przeklętą “męską szatnię”. Słyszysz głupie żarciki w męskim gronie - reaguj. Widzisz kretyńskie zachowania - reaguj.
 6. It’s not about us, men. Tutaj nie chodzi o nas. Wszelkie próby wyjaśniania, czy komentowania sprawy kobiecej, przez kategorie męskich oczekiwań czy wyobrażeń  to jest podważanie tej sprawy.
 7. Świat nie ma już wracać do żadnej „normy”. Chodzi właśnie o to, że nasze myślenie o naszym miejscu w życiu i świecie wywraca się do góry nogami. I to nie jest przypadek, to jest sens tego, co się dzieje. I to właśnie mamy wziąć na klatę.
 8. Nie wysuwajmy wobec kobiet żądań czy oczekiwań. To nie jest czas, żeby stawiać warunki. Albo wspierasz, albo nie. Proste.
 9. Nie oczekujmy profitów, punktów procentowych, pogłaskania po główce, jacy to jesteśmy postępowi. Niech nam wystarczy, że staniemy po właściwej stronie herstorii. To jest naprawdę dużo.
 10. Tutaj nie chodzi o nas, owszem, nie jest łatwo być postępowym mężczyzną we współczesnym świecie. W szkole tego nie uczą. Zgadzam się. Ale ten ciężar musimy wziąć na siebie. Przestańmy przerzucać go na kobiety, że one mają wyjaśnić, przytulić i otoczyć miłością.
 11. Nie dajmy się zwieść temu, że w Konstytucji jest napisane, że mężczyźni i kobiety są równi. Nasze doświadczenia w tym społeczeństwie dzieli przepaść. 
 12. Edukujmy się! Profile “Feminist United”, Federa, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Codziennik Feministyczny, czy Aborcyjny Dream Team. Chcemy być sojusznikami kobiet? Nie zmuszajmy ich do tracenia czasu, energii i nerwów na tłumaczenie nam tego, co dla nich jest oczywiste.
 13. Jak widzicie, wszystkie te grzechy mamy dobrze przemyślane, bo wszystkie je popełnialiśmy. To nie powód do dumy, ale też nas nie dyskwalifikuje. Bądźmy tą zmianą, którą chcemy zobaczyć w świecie, tak. Ale żadnej zmiany nie robią ludzie bezgrzeszni, bo takich nie ma.
Polecamy
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.