Polka z Literacką Nagrodą Nobla! Olga Tokarczuk dostała prestiżowe wyróżnienie

10.10.2019 13:27
|north Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

Olga Tokarczuk dostała Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. "Księgi Jakubowe" zostały uznane za opus magnum polskiej pisarki.

Dobre wieści ze Sztokholmu! Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 otrzymała polska pisarka Olga Tokarczuk. Nagrodę za 2019 roku otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

Olga Tokarczuk dostała Literacką Nagrodę Nobla

W 2018 roku nie przyznano Literackiej Nagrody Nobla. Z tego powodu podczas tegorocznego rozdania prestiżowych wyróżnień nadrobiono zaległości z poprzedniego roku i wręczono dwa Noble. Członkowie jury zdecydowali, że twórczość Olgi Tokarczuk zasługuje na nagrodę za rok 2018. Tegoroczny medal i nagrodę pieniężną otrzymał natomiast Austriak Peter Handke. Jurorzy nazwali "Księgi Jakubowe" opus magnum polskiej twórczyni.

Z ostatniej chwili: Literacką Nagrodę Nobla za rok 2018 przyznano polskiej pisarce Oldze Tokarczuk. Literacką Nagrodę Nobla za rok 2019 przyznano austriackiemu pisarzowi Peterowi Handke.

Tokarczuk to nie jedyna Polka z prestiżową nagrodą na koncie. W 1996 roku nagrodzono Noblem Wisławę Szymborską. To nie jedyne ważne odznaczenie dla polskiej pisarki. Tokarczuk otrzymała nagrodę Bookera za powieść "Bieguni". Dwukrotnie zdobyła też nagrodę "Nike" za "Biegunów" i "Księgi Jakubowe". Uroczystość wręczenia rozpoczęła się w poniedziałek 7 października 2019 roku. Literacką Nagrodę Nobla wręczono w czwartek 10 października.

Przeczytaj także

Co ciekawe minister kultury Piotr Gliński nie wierzył w wygraną Tokarczuk. W programie "Kropka nad i" przyznał się, że nie był w stanie dokończyć żadnej książki polskiej pisarki. W związku z tym nie wróżył jej sukcesu w Sztokholmie. Na szczęście jurorzy zadecydowali inaczej i Polacy mają powód do dumy.

Przeczytaj także

Po wygranej Tokarczuk minister postanowił nadrobić zaległości.

Zobacz też: Metallica otrzyma „muzyczną nagrodę Nobla”

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.