Pomniki Dolly Parton zamiast monumentów poświęconych konfederatom. Nowy pomysł w USA

15.06.2020 15:51
Dolly Parton|undefined Fot. Invision/Invision/East News

Mieszkańcy stanu Tennessee chcą pozbyć się pomników osób związanych z Konfederacją i zastąpić je statuami artystki Dolly Parton. Czy to dobry pomysł?

Stany Zjednoczone przeżywają obecnie rewolucję, która ma na celu pozbycie się rasizmu systemowego, obecnego w społeczeństwie od zarania tego kraju. Z tego powodu mieszkańcy stanu Tennessee chcą uhonorować Dolly Parton - jedną z najsłynniejszych reprezentantek południowo-wschodniego USA i jednocześnie pozbyć się pamiątek po niechlubnej części tej części Ameryki.

Dolly Parton zamiast konfederatów?

Nie tylko w USA, ale również na całym świecie obalane lub niszczone są pomniki osób, które bezpośrednio reprezentowały rasistowskie poglądy lub bezpośrednio przyczyniały się do śmierci milionów osób o innym kolorze skóry niż biały. Mowa między innymi o monumentach Winstona Churchilla, Krzysztofa Kolumba czy Leopolda II.

Przeczytaj także

Internet zalała fala postów, których autorzy mają nadzieję, że wkrótce całe Tennessee zostanie oczyszczone z pomników,  upamiętniających konfederatów. W ich miejscu widzą statuy słynnej wokalistki country. Największe kontrowersje budzi pomnik umiejscowiony w Nashville na cześć Nathana Bedforda Forresta - lidera Ku Klux Klanu, generała Konfederacji i jednego z najbardziej znanych kawalerzystów wojny secesyjnej.

Tennessee zastępujące statuę KKK statuą Dolly Parton to Ameryka, z jakiej jestem dumny.
Zastąpmy wszystkie pomniki konfederatów w Tennessee Dolly Parton!
Myślę, że zastąpienie wszystkich pomników konfederatów w Tennessee statuą Dolly Parton byłoby fajne.
Domagam się zburzenia wszystkich pomników i zastąpienia ich Dolly Parton.
Dlaczego Roku Pańskiego 2020 w świętych salach Kapitolu stanu Tennessee istnieje miejsce na popiersie założyciela KKK?Nominuję Dolly Parton, by go zastąpiła.Mój przeciwnik Scott DesJarlais się nie zgadza.
W zeszłym roku uczestniczyłam w konferencji w Nashville, podczas której odbyła się niewiarygodnie długa debata na temat zastąpienia posągu przywódcy KKK / generała Konfederacji jednym statuą Dolly Parton. A tak to cholerstwo wygląda. Nie szanujecie wszystkich ludzi o innym kolorze skóry i nie chcecie Dolly zamiast TEGO?
Nie zapominajmy, że Dolly Parton założyła Dolly Parton’s Imagination Library, która wysyła dzieciom od 5. roku życia co MIESIĄC darmowe książki. Z tego powodu moje dziecko ma ich tak wiele.
Jeśli naprawdę chcecie celebrować dumę Południa, po prostu zastąpcie pomnikami Dolly Parton, każdy posąg konfederaty.

Jak widać, koncepcja nie jest nowa, ale obecna sytuacja polityczna sprzyja idei pozbycia się popiersia Wielkiego Czarownika Ku Klux Klanu z ratusza stolicy stanu. W sieci ruszyła już petycja, która zbiera podpisy pod tym pomysłem. Podpis można złożyć TUTAJ.

Przeczytaj także

Pomysł poparł republikański polityk Jeremy Faison, który uznał, że Parton jest świetną kandydatką na pomnik i zasługuje na wyróżnienie, tym bardziej że w przestrzeni publicznej brakuje monumentów przedstawiających kobiety. Podobno osoby odpowiedzialne za ustawodawstwo w Nashville poważnie podeszły do tematu. Miejmy nadzieję, że na naradach się nie skończy i wkrótce założyciel Ku Klux Klanu nie będzie traktowany jako honorowy reprezentant stanu. 

 

Przeczytaj także

Zobacz też: Banksy stworzył nowe dzieło wspierając ruch Black Lives Matter: "To jest problem białych"

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.