Prof. Bralczyk zinterpretował rap Andrzeja Dudy. O co chodzi z tym "ostrym cieniem mgły"?

12.05.2020 14:03
Jerzy Bralczyk|undefined Fot. Michal Dubiel/REPORTER

#hot16challenge w wykonaniu Andrzeja Dudy nie schodzi z ust Polaków. Trudnej próby interpretacji słów prezydenta podjął się profesor Bralczyk.

Raper Zeus nominując do wyzwania #hot16challenge2 Andrzja Dudę pewnie nie spodziewał się, że prezydent odpowie. Okazało się jednak, że po założeniu przez polityka konta na Tik Toku, możemy spodziewać się jego częstszej aktywności w trendujących przedsięwzięciach. Wideo prezydenta w zaledwie kilka godzin zanotowało wynik niemal 4 milionów odtworzeń.

Prof. Bralczyk zinterpretował rap Andrzeja Dudy

Od momentu publikacji tekst, który pewnie rapuje prezydent dzierżąc w dłoni tablet, jest szeroko komentowany przez widzów. Wszyscy zastanawiają się o co chodzi z tajemniczym refrenem powtarzanym przez Dudę. Czym jest "ostry cień mgły"? Dlaczego trzeba z nim walczyć? Kto nie pyta nas o imię?

Przeczytaj także

Interpretacji słów podjął się profesor Jerzy Bralczyk, który jest jednym z najpopularniejszych autorytetów w dziedzinie języka polskiego. W rozmowie z WP, profesor przyznał, że podoba mu się nowe wydanie prezydenta. Uznał, że woli gdy Andrzej Duda rapuje, niż kiedy opowiada rzeczy, z którymi trudno się zgodzić.

Posłuchaj podcastu

Bralczyk szczegółowo wyjaśnił Wirtualnej Polsce, w jaki sposób interpretuje słowa prezydenta:

Jeżeli metafora jest jasna i wiadomo, że chodzi o ratowników, to wydaje mi się, że te skojarzenia mogą przemawiać do odbiorcy. Słowa 'mgła', 'cień', 'ostry' są kojarzone z czymś stosunkowo negatywnym, zagrażającym. Nie chcemy być we mgle, bo to oznacza niewiadomą. Nie chcemy być w cieniu, bo to kojarzy się ze zmrokiem, a ten ze śmiercią, z bólem. Wszystkie te słowa – 'ostry', 'cień' i 'mgła' – mają konotacje raczej negatywne i odwołują się do różnych doznań fizycznych.Jeśli ktoś z tym walczy, możemy mu kibicować. Cieszyć się, że jest. Liczyć na niego. Wszystkie te słowa są dość ryzykownie zestawione ze sobą. W poezji tak się zdarza. 'Ostry cień mgły' to nie oksymoron, co pewnego rodzaju wrażenie synestetyczne. Odwołuje się do zmysłów.

Profesor był pod wrażeniem poetyckości rapu prezydenta, jednak tylko do momentu, w którym dowiedział się o wersie "Mocne ręce ratowników, wszyscy razem, chwała im".

To wszystko psuje! Dosłowność sentymentalno-kiczowata psuje efekt oryginalnej metafory. To już trochę za dużo. Tak jak wysoko oceniam te "ostre cienie mgły", to cała reszta psuje efekt. Proszę mi dalej nie cytować, bo popsuje mi pani efekt!
Przeczytaj także
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.