Przerażające "miasto duchów" ukazało się na chińskim jeziorze [VIDEO]

19.08.2019 23:31
Przerażające Fot. kadr z wideo

Na chińskim jeziorze Hongze zaobserwowano tajemniczy miraż miasta z przeszłości. Czy zjawisko uda się wyjaśnić naukowo?

Fatamorgana nie jest niczym nadzwyczajnym, nie tylko na pustyniach, ale również w wielu innych miejscach. Wystarczy słoneczny dzień i stosunkowo słaby wiatr, by obserwować miraże na drogach, dachach samochodów, a nawet na domowych parapetach.

Zjawisko często można obserwować w Polsce na Pustyni Błędowskiej oraz na Wyżynie Śląskiej. Najbardziej spektakularne miraże pojawiają się w Cieśninie Mesyńskiej, gdzie są również najefektowniejsze.

Zjawisko mirażu powstaje wskutek załamania i odbicia światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a polega na złudnym ukazywaniu się obrazów bardzo odległych przedmiotów. Tyle teorii.

Co, jednak gdy oczom obserwatorów ukazuje się miraż czegoś, co realnie nie istnieje? Czy w takim wypadku nadal możemy to rozpatrywać w kategoriach nauki, czy traktować jak zjawisko nadprzyrodzone?

Starożytne "miasto duchów" ukazało się na chińskim jeziorze

4 sierpnia 2019 roku mieszkańcy chińskiego miasta Huai'an z przerażeniem stwierdzili, że nad horyzontem chińskiego jeziora Hongze w prowincji Jiangsu, pojawił się gigantyczny miraż starożytnego "miasta duchów".

Przeczytaj także

Niezwykły i przerażający spektakl odbył się w wilgotne popołudnie i trwał dobrze ponad pół godziny.

Obserwatorom ukazały się starożytne chińskie budynki z zakrzywionymi dachami, drzewami i gigantyczną turbiną wiatrową.

Jeden ze świadków, fotograf o imieniu Chen Kai, powiedział gazecie Modern Express, że zauważył skupisko starożytnych chińskich budynków, które miały około tuzina pięter, w tym ośmioboczne wieże, bramy, mury miejskie i budynki mieszkalne. Budynki miały dachy z zakrzywionymi krawędziami, jakich obecnie w Chinach się nie spotyka, a panorama nie dała się porównać z żadnym znanym miejscem w Chinach.

Nagrania i zdjęcia niezwykłego "miasta duchów" wywołały sensację w chińskich mediach społecznościowych, a internauci prześcigają się, by zidentyfikować choćby poszczególne struktury w złudzeniu optycznym.

Jak dotąd nikt nie potrafi jednoznacznie stwierdzić jakie miasto pojawiło się na horyzoncie jeziora. Nie można wykluczyć, że takiego miejsca już nie ma, albo było przed wieloma laty.

Zobacz również: Bromierzyk - nawiedzona wieś wisielców na Mazowszu. Czemu przeraża turystów?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.