Sprawdź, kiedy możesz odmówić przyjęcia mandatu

Aleksandra Kopka
07.06.2017 14:09
Sprawdź, kiedy możesz odmówić przyjęcia mandatu Fot. Bartosz Krupa/ East News

Nie przekroczyłeś prędkości w terenie zabudowanym, ale policjanci chcą ci wlepić punkty karne? Sprawdź, jak legalnie uniknąć mandatu.

Na naszych drogach coraz częściej można spotkać patrole policji wyposażone w wideorejestratory lub radary ręczne. Każdy kierowca choć raz w swojej karierze miał „przyjemność” zostać zatrzymanym przez służby mundurowe. Założymy się, że prawie wszyscy przyjęli mandat, choć wina nie była do końca udowodniona.

Właśnie na takie sytuacje chcemy was przygotować prezentując legalne sposoby uniknięcia mandatów. W dzisiejszych czasach samochody wyposażone są w CB radio lub aplikację informującą o możliwej kontroli drogowej. Te choć są ogólnodostępne, czasem wykorzystywane przez patrole dające błędną informację o „czystej dróżce”.

Jak więc zachować się w momencie, gdy jadący obok nas patrol policji każe zatrzymać się na poboczu i przygotować dokumenty do kontroli? Wszystko zależy od sytuacji i miejsca, w którym zostaliśmy skontrolowani. Obecnie policja wykorzystuje trzy rodzaje sprzętu do pomiaru prędkości. Są to:

  • wideorejestratory
  • radary ręczne
  • fotoradary

Każdy z nich ma wady, które jesteśmy w stanie obróć na naszą korzyść. W momencie, w którym za nami jedzie nieoznakowany radiowóz z wideorejestratorem, a nagranie wykonywane jest z dużej odległości, bądź nie została utrzymana stała prędkość podczas pomiaru, możemy odmówić przyjęcia mandatu. Oczywiście sprawa trafi do sądu, gdzie rozpatrywana będzie miesiącami. Warto na taką ewentualność zaopatrzyć się (jeśli posiadamy w aucie wideorejestrator) w nagranie, zwłaszcza jeśli widać na nim oznaczenie prędkości naszego pojazdu.

Kolejnym ważnym elementem, dzięki któremu możemy odmówić przyjęcia mandatu jest obszar pomiaru. Zdarza się tak, że sprzęt wykorzystywany przez służby mundurowe jest przestarzały lub źle skalibrowany. Bardzo często odczytują prędkość innego pojazdu znajdującego się w obszarze naszego auta. Jeśli poddamy się kontroli, do której wykorzystany był radar ręczny w miejscu o dużym natężeniu ruchu warto udokumentować je zdjęciami, przydadzą się w trakcie rozprawy w sądzie.

Inaczej sytuacja wygląda u osób, które samochody wykorzystują do celów służbowych. Te bardzo często na pokładzie auta posiadają czujnik GPS rejestrujący prędkość pojazdu oraz jego lokalizację. Jeśli ta różni się od wartości podanych w trakcie kontroli drogowej może być powodem odmowy przyjęcia mandatu.

Duży wpływ na prawidłowe działanie sprzętu pomiarowego ma otoczenie. Jeśli ten odbywa się w terenie, gdzie znajdują się linie wysokiego napięcia, billboardy lub inny element odbijający sygnał pomiarowy wynik kontroli możemy uznać za nieważny.

Podsumowując, kiedy wolno nam odmówić przyjęcia mandatu?

  • jeśli pomiar radarem ręcznym wykonywany był w złych warunkach atmosferycznych, w miejscu o dużym natężeniu ruchu lub po zmroku
  • kiedy na zdjęciu z fotoradaru jest więcej niż jeden pojazd
  • gdy posiadamy w samochodzie wideorejestrator i podana na nim prędkość naszego auta jest dużo niższa niż ta przedstawiona przez policję
  • jeśli w momencie pomiaru prędkości funkcjonariusze zbliżali się do naszego auta
  • pomiar wykonywany był w znacznej odległości od naszego auta
  • wtedy, gdy została złamana zasada, że policjant ma obowiązek stać jak najbliżej środka jezdni, po której porusza się pojazd oraz nie zmieniać kąta nachylenia rejestratora

Czy wam zdarzyło się odmówić przyjęcia mandatu i sprawa została skierowana do sądu? Czy może próbowaliście już udowodnić patrolowi policji zły pomiar prędkości?

 

Czy warto mieć kamery samochodowe?

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.