Twórcy ujawniają sekrety powstawania Wiedźmina

Michał Tomaszkiewicz
11.09.2017 12:04
Twórcy ujawniają sekrety powstawania Wiedźmina Fot. kadr z wideo

Wiedźmin cieszy graczy komputerowych już 10 lat. Gra miała premierę w 2007 roku, jednak prace nad adaptacją przygód Geralta z Rivii zaczęły się znacznie wcześniej. O sekretach produkcji – także tych mrocznych – opowiedzieli twórcy zaangażowani w różne etapy prac nad Wiedźminem.

O tym, że gra stworzona przez CD Projekt RED nie jest pierwszym podejściem do zaoferowania graczom rozgrywki osadzonej w uniwersum stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego, wie całkiem spora liczba osób.

O staraniach Metropolis nie wiadomo było jednak zbyt wiele – projekt nie został dokończony, a jako powód podano brak wystarczająco silnego sprzętu, który mógłby w tamtym czasie (mowa o latach 90-tych XX wieku) obsłużyć ambitne założenia studia.

Jak się okazało, nieoficjalne – i zapewne prawdziwsze – wytłumaczenie jest zgoła inne. Podczas wspominek osoby zaangażowane w projekt przyznały, że deweloper wolał skupić się na innych produkcjach, mających dać zdecydowanie szybszy zwrot z inwestycji, Wiedźmina zaś porzucono ze względu na przewidywane skomplikowanie prac.

Zachowały się projekty lokacji, założenia gry, a nawet oryginalne modele 3D stworzone na potrzeby tytułu na Amidze 1200 – prace nie były jednak zbyt zaawansowane.

Nie wszyscy wiedzą jednak, że znany i ceniony Wiedźmin stworzony przez CDP RED został poprzedzony klasyczną tekstówką w nieklasycznym wydaniu – grało się w nią wysyłając polecenie SMS-ami. Ba, gdyby nie ona, to być może dzieło CD Projekt RED nie mogłoby powstać…

To tylko jedna z tajemnic, którą wydobyto na światło dzienne w trwający dobre dwie godziny filmie dokumentalnym „Biały Wilk: Historia komputerowego Wiedźmina”. Obraz pokazuje między innymi trudne początki studia CD Projektu, wyjaśnia łódzką genezę nazwy „RED”, a także przybliża wieloletnią pracę nad pierwszym Wiedźminem, pokazuje wczesne wersje demonstracyjne gry oraz ujawnia, że niemal do samego końca – do kilku miesięcy przed premierą – miała to być zupełnie inna gra.

Zobaczcie sami, bo warto – chociażby dla przekonania się, jakie naprawdę podejście do twórców miał Andrzej Sapkowski i w jaki sposób się z nimi komunikował. Jak się okazało, jego twórczość znalazła się jednak w grze, choć w zupełnie nieoczekiwany sposób.

Z okazji 10 lecia premiery pierwszego Wiedźmina CD Projekt RED przygotował specjalny, wspominkowy film dla graczy. Geralt dziękuje w nim za wspólnie spędzone chwile i przyznaje, że będąc na emeryturze tęskni za starymi, dobrymi czasami spędzanymi na przygodach. Gracze nie potrafili powstrzymać łez.

CDP RED ma się z czego cieszyć – Wiedźmin jest wciąć bardzo popularny. Tylko w pierwszym półroczu 2017 roku studio odnotowało zysk w wysokości ponad 100 mln zł.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.