W Rzeszowie powstał mural upamiętniający reżysera filmu „W samo południe” - Freda Zinnemanna

Olga Konarzycka
06.08.2018 11:32
W samo południe|undefined Fot. East News/Album Online

Wyjątkowe graffiti stworzono z okazji 111. rocznicy urodzin artysty, który przyszedł na świat właśnie w Rzeszowie.

Prawdziwa gratka dla fanów westernów. W Rzeszowie można podziwiać niezwykły mural upamiętniający reżysera, Freda Zinnemanna. Obraz jest częścią projektu „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa” realizowanego z okazji 111. rocznicy urodzin artysty, który przyszedł na świat właśnie w mieście na Podkarpaciu.

„W samo południe” - mural upamiętniający reżysera filmu powstał w Rzeszowie

Obraz namalowany w hołdzie Fredowi Zinnemannowi nawiązuje do jego największego dzieła - westernu „W samo południe”. Mural znajdujący się na ścianie kamienicy przy ulicy Lisa Kuli 13, przedstawia głównego bohatera produkcji, szeryfa Willa Kane'a, w którego wcielił się Gary Cooper. Aktor za swoją rolę w 1953 roku otrzymał Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Warto dodać, że na planie partnerowała mu Grace Kelly, późniejsza księżna Monako.

Autorem muralu jest Kamil Kuzko, wykładowca rzeszowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta jest znanym malarzem i grafikiem, od połowy lat 90. związanym ze sztuką malarstwa ściennego. Prace nad podobizną szeryfa Kane'a rozpoczął 31 lipca i zakończył po zaledwie kilku dniach - 3 sierpnia.

Rzeszów upamiętni Freda Zinnemanna

Jako, że znany twórca filmowy urodził się w Rzeszowie z okazji 111. urodzin miasto postanowiło odpowiednio go uhonorować. Mural jest zaledwie częścią dużego projektu pod hasłem „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”. 5 sierpnia rozpocznie się festiwal, mający na celu przybliżyć jego uczestnikom historię życia oraz twórczości Freda Zinnemanna. Impreza przewiduje w swoim programie m.in spotkania z krytykami, pokazy filmowe, panele dyskusyjne oraz spacer śladami słynnego reżysera. W Rzeszowie pojawi się również syn artysty, Tim Zinnemann.

Festiwal poświęcony Fredowi Zinnemannowi potrwa 5 dni i codziennie ma się zaczynać w samo południe. Organizatorami imprezy są Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury oraz Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR.

Fred Zinnemann - wybitny reżyser urodzony w Polsce

Fred Zinnemann przyszedł na świat w 1907 roku w Rzeszowie, jednak przez większą część swojego życia za miejsce narodzin podawał Wiedeń, gdzie studiował. W momencie dojścia Hitlera do władzy artysta, z pochodzenia Żyd wyemigrował do USA. Tam też rozpoczął karierę filmową. Przez lata działalności w branży filmowej Zinnemann wyróżniał się oryginalnym punktem widzenia i sposobem tworzenia swoich filmów. Reżyser bardzo skupiał się na szczegółowym przedstawieniu postaci. Zwykł nawet mawiać:

Fakt, że ktoś strzela nie jest interesujący. Ja chcę zrozumieć, dlaczego ten ktoś strzela i co z tego wynika

Zinnemann ma na koncie 4 Oscary dla najlepszego reżysera oraz wiele innych nagród i nominacji. Przez ponad 50 lat kariery reżyserskiej nakręcił 22 filmy pełnometrażowe oraz 18 produkcji krótkometrażowych i dokumentalnych. Do jego najsłynniejszych dzieł należą „W samo południe”, „Stąd do wieczności”, „Po wielkiej burzy” „Dzień szakala” oraz „Zakonnica”, gdzie główną rolę zagrała Audrey Hepburn. Fred Zinnemann zmarł w 1997 roku w wieku 89 lat.

Olga Konarzycka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.