W końcu ujawniono, kto jest prawdziwym ojcem Dartha Vadera

Sergiusz Kurczuk
24.12.2018 10:08
(Darth Vader) Gwiezdne Wojny: Imperium kontratakuje|undefined Fot. kadr z filmu Gwiezdne Wojny: Imperium kontratakuje

W komiksie "Darth Vader" zdradzono, kto jest ojcem Anakina Skywalkera, znanego bardziej jako Lord Vader. Ta informacja zszokuje wszystkich fanów "Gwiezdnych Wojen". 

Od kiedy Disney przejął prawa do świata i postaci z "Gwiezdnych Wojen", książkowo-komiksowe uniwersum zwane Expanded Universe wypadło z kanonu. Twórcy postanowili na nowo opowiedzieć historie, które toczyły się pomiędzy kolejnymi epizodami kosmicznej sagi. Między innymi w tym celu powstała seria "Darth Vader" wydawana przez Marvel Comics. W finałowym zeszycie wyjawiono jedną z największych tajemnic najsłynniejszego Lorda Sith. Kto jest jego ojcem?

Darth Vader - kto jest ojcem Anakina Skywalkera?

W 25. numerze komiksu "Darth Vader" autorstwa Charlesa Soule'a, Daniele'a Orlandiniego, Giuseppe Camuncoliego, Dono Sancheza-Almary, Cama Smitha, Erica Arciniegy, Davida Curiela i VC Joego Caramagny wyjawiono bardzo interesujący szczegół z życia Anakina Skywalkera. Kiedy w 1980 roku na ekrany kin wszedł film "Imperium kontratakuje", w którym okazało się, że Vader jest ojcem Luke'a, fani byli w szoku. Ten fragment jest jednym z najpopularniejszych wątków z całej gwiezdnej sagi Lucasa. Na początku nowego millenium twórca "Star Wars" postanowił zgłębić przeszłość Anakina w trylogii prequeli. Fani byli ciekawi, kim są dziadkowie Luke'a. Okazało się jednak, że Anakin nie miał fizycznego ojca. Jego poczęcie tłumaczono niespotykanym nagromadzeniem midichlorianów, które tworzą Moc. Przyszły Vader miał więc genezę godną Jezusa Chrystusa. Twórcy komiksów postanowili jednak pokazać prawdziwe źródło pochodzenia Anakina Skywalkera. 

Jak wiemy z filmu "Zemsta Sithów", Anakin dał się przeciągnąć na Ciemną stronę Mocy, ponieważ senator Palpatine, który w rzeczywistości był Darthem Sidiousem, pobierał nauki od Dartha Plagueisa. Mroczny Jedi potrafił manipulować midichlorianami, a więc tworzyć i zabierać życie. Ta umiejętność sprawiła, że młody Skywalker zapragnął zgłębić tajniki Sithów. Na przestrzeni lat, wielu fanów podejrzewało, że ojcem Anakina jest więc Darth Plagueis. Mylili się. Odpowiedź na pytanie o pochodzenie Vadera jest o wiele prostsza. 

25 Fot. foto: kadr z komiksu Darth Vader #25

W finałowym zeszycie komiksu "Darth Vader" poznajemy w końcu prawdę. Za narodziny Anakina jest odpowiedzialny sam Imperator Palpatine, który zaszczepił w łonie Shmi nowe życie. Vader dowiedział się tego na Mustafar, kiedy przeszedł przez portal życia i śmierci. Spotkał wówczas duchy przeszłości i w ten sposób odkrył swoje pochodzenie. Oznacza to, że Palaptine nie natknął się na Anakina przez przypadek, tylko od samego poczęcia manipulował jego życiem, by w końcu stworzyć z młodego Skywalkera swoją najgroźniejszą broń. 

25 Fot. foto: kadr z komiksu Darth Vader #25

Imperator Palpatine jest dziadkiem Luke'a Skywalkera?

Oczywiście Sidious nie jest biologicznym ojcem Vadera. Ten aspekt życiorysu Anakina pozostaje niezmienny. Twórcy komiksu ukazali jednak prawdę o pochodzeniu Sitha. Nie narodził się wskutek działania Mocy, tylko był efektem perfidnej manipulacji Palpatine'a. W pewnym sensie można nazywać go ojcem Anakina, bo "zapłodnił" Shmi. Wynika z tego, że Imperator był dziadkiem Luke'a i pradziadkiem Kylo Rena. Nic więc dziwnego, że wrodzie Skywalkerów pojawia się tak silna podatność na Ciemną Stronę Mocy. 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.