W pełni sprawny BB-8 z... piłki plażowej

Michał Tomaszkiewicz
28.01.2016 15:38
W pełni sprawny BB-8 z... piłki plażowej Fot. kadr z wideo

Droid BB-8 to gwiazda filmu Gwiezdne Wojny: przebudzenie Mocy. W internecie pojawił się opis, jak zrobić w pełni działający model, jako podstawy używając piłki plażowej.

Lista niezbędnych do własnoręcznego wykonania droida BB-8 jest dość długa. Oprócz wspomnianej już piłki, najlepiej o średnicy mniej więcej 50 cm, potrzebne będą: stare gazety, brezent, kit, sklejka, klej do drewna i papier ścierny.

Niezbędne będą także: kula ze styropianu o średnicy 30 cm, kilka dezodorantów kulkowych, silne magnesy neodymowe, farby w sprayu i duży cyrkiel. Jeśli wydaje Ci się, że z wymienionych składników nie uda się wykonać działającego robota, to… masz rację.

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

Wystarczy to jednak do wykonania korpusu i głowy BB-8. Proces trwa kilka dni i wymaga dość sporych nakładów pracy. Na nadmuchaną piłkę plażową należy nakleić trzy warstwy pasków wyciętych ze starych gazet, przykryć je dwoma warstwami pasków brezentowych i dla jeszcze jedną z gazet. Po wyschnięciu i utwardzeniu konstrukcji należy ją wygładzić.

Na powstałą kulę nakłada się kit, który po wyschnięciu polerowany jest za pomocą papieru ściernego. Po otrzymaniu odpowiedniej gładkości można przejść do malowania robota. Pomoże przy tym udostępniony w internecie schemat.

Prawdziwe wyzwanie to stworzenie elektronicznej części droida – tutaj potrzebna już będzie wiedza i doświadczenie. Mózgiem sterującym BB-8 jest Arduino Uno, płytka z programowalnym mikrokontrolerem. Do tego dochodzą akumulatory, sterowniki silników, silniki i moduł Bluetooth.

Po odpowiednim złożeniu i zaprogramowaniu płytki – aplikacja ma być udostępniona w internecie – pozostaje już tylko włożyć mechanizm do wykonanego wcześniej korpusu BB-8, połączyć się z robotem przez program do zdalnego sterowania i cieszyć się efektami ciężkiej pracy.

Koszt materiałów potrzebnych do własnoręcznego wykonania droida został oszacowany na 120 dolarów. Satysfakcja będzie bezcenna.

Szczegółowa instrukcja budowania BB-8, wraz z niezbędnym do działania robota oprogramowaniem, będzie udostępniona w serwisie instructables.com.

Podjąłbyś się wyzwania zbudowania BB-8?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.